Založ si blog

8 dôležitých otázok ku cestovaniu do exotiky – 2021/2022

1. Je cestovanie do exotických destinácií bezpečné?

Určite áno. Cestovanie sa vracia do starých koľají a podmienky vstupu do viacerých destinácií sú štandardizované na dokončené očkovanie, PCR test alebo prekonanie choroby. Exotické destinácie a hotely prijali mnoho hygienických a bezpečnostných opatrení, aby dovolenka v nich bola čo najbezpečnejšia. Navyše, ak nakupujete dovolenku rozumne (napríklad aj podľa odporúčaní a rád nižšie) bude Vás chrániť kvalitné cestovné poistenie a právne záruky cestovných kancelárií.

 

2. Mám si hľadať samostatné ubytovanie a letenku alebo si mám radšej kúpiť zájazd?

Výber je vždy na Vás, z pohľadu zákonnej ochrany je však lepšou voľbou zájazd, teda vopred pripravený balíček cestovných služieb. Na ten sa vzťahuje možnosť bezplatného odstúpenia v prípade mimoriadnych okolností ako aj pokrytie sumy zájazdu poistením insolventnosti v prípade, ak by sa cestovná kancelária dostala do konkurzu. Áno, rozumiete dobre – ak si aj kúpite ubytovanie na Maledivách od cestovnej kancelárie a tá skrachuje, zakúpené ubytovanie nie je poistené voči insolventnosti, aj keď ostatné produkty cestovnej kancelárie toto poistenie majú. Dobrou správou je, že viaceré slovenské, rakúske a nemecké cestovné kancelárie ponúkajú poistenie insolventnosti aj pre samotne zakúpené ubytovanie. Navyše, ak si kúpite zájazd, cestovná kancelária je povinná sa o Vás postarať v plnom rozsahu, napríklad aj pri meškajúcom lete alebo nenadväzujúcom transfere.

 

3. Čo ak sa náhle zhorší situácia v letovisku, ale zájazd nebude zrušený?

Ste oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde pred začatím zájazdu bez zaplatenia odstupného, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti, ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta; pri odstúpení od zmluvy o zájazde máte nárok na vrátenie všetkých platieb, ktoré ste za zájazd zaplatil. Pozor – táto výhoda sa vzťahuje výlučne na zájazdy. Ak si kupujete samostatnú službu (ubytovanie, letenku, transfer), zrušenie tejto služby na Vašu žiadosť pre zhoršenie situácie v danom štáte alebo oblasti bude len na dobrej vôli alebo možnostiach poskytovateľa tejto služby. Na rozdiel od situácii počas jari 2020, nárast prípadov koronavírusu už nie je možné považovať za takúto mimoriadnu okolnosť. Muselo by ísť o dramatické zhoršenie, ktoré by malo dopad na samotné fungovanie základných služieb v tom ktorom štáte alebo destinácii. Najistejšou voľbou bude preto kombinácia: zájazd (balíček služieb) + flexi garancia + komplexné cestovné poistenie s covid poistením.

 

 

4. Je možné bezplatne zmeniť alebo zrušiť zájazd?

Každé zrušenie zakúpeného zájazdu alebo cestovnej služby je spojené so storno poplatkami, ktoré sa zvyšujú ku dňu nástupu na zájazd. V prípade, ak od zájazdu alebo cestovnej služby odstupujete z dôvodu, že máte zdravotné indikácie, storno poplatky Vám preplatí poisťovňa (v prípade, ak máte uzatvorené cestovné poistenie). Slovenské, rakúske i nemecké cestovné kancelárie ponúkajú tzv. Flexi garancie. Tie umožňujú v určenej lehote (napr. 7, 14 alebo 22 dní) možnosť bezplatného odstúpenia alebo zmeny zájazdu. V niektorých prípadoch sú flexi garancie súčasťou zájazdu, všeobecne sú však spoplatnené osobitným poplatkom vo výške približne do 30 EUR/osoba.

 

5. Dostanem sa do exotických destinácií aj priamymi letmi?

Áno, letecké spoločnosti postupne obnovujú priame lety do exotických destinácií. V sezóne 2021/2022 bude priamymi letmi z Viedne dostupný Bangkok, Maurícius, Maledivy, Cancún, Dubaj, Abú Dhabí, Ammán a egyptská Hurghada. Pre túto sezónu však nenájdete obľúbené priame lety z Viedne do Varadera, Havany, Punta Cany, Colomba a na Seychelly.

 

6. Čo v prípade, ak mi pred nástupom na zájazd vyjde pozitívny test?

Komplexné cestovné poistenie s Covid pripoistením, ktoré sa dá kúpiť ku zájazdu alebo jednotlivej službe cestovného ruchu pokrýva aj túto situáciu. V prípade, ak 14 dní pred nástupom na zájazd máte Vy ako objednávateľ alebo ktorýkoľvek cestujúci pozitívny PCR test na koronavírus, uhradí Vám poisťovňa 80% ceny zájazdu. V rámci poistenia je pokrytá aj situácia tzv. nenastúpenia, teda ak by ste neboli vpustení do lietadla, pretože Vám bola nameraná zvýšená teplota.

 

 

 

7. Čo v prípade, ak ochorieme na Covid priamo na dovolenke?

Aj táto situácia je už priamo pokrytá Komplexným cestovným poistením s Covid pripoistením, dodatočné náklady vie poisťovňa uhradiť do výšky 1000 EUR (viď aktuálne podmienky poistenia). Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú vlastné bezplatné produkty, ktoré chránia cestujúcich priamo pre tento prípad a zdieľajú s klientom prípadne náklady na návrat späť, ak by musel zostať v karanténe v štáte dovolenky dlhšie ako je dĺžka objednaného zájazdu.

 

8. Mám cestovné poistenie ku kreditnej karte, chráni ma?

Cestovné poistenie ku kreditnej karte si dobre preverte! Niektoré poistenie, ktoré dostanete v ponuke banky ku kreditnej karte má veľmi nízke sumy poistného krytia a najmä – nemusí Vás ochrániť v prípade, ak ochoriete na COVID pred dovolenkou alebo počas nej. Vždy sa informujte o podmienkach poistenia vo Vašej banke alebo u Vášho poisťovateľa. Niektorí klienti si tak radšej uzatvoria aj balíček Komplexného cestovného poistenia s Covid pripoistením od niektorej z komerčných poisťovní.

Chorvátsko 2024: ešte výhodnejšie s nemeckými cestovnými kanceláriami

16.07.2024

Chorvátsko je jednou z najžiadanejších destinácií letnej dovolenkovej sezóny 2024. Mnohé hotelové kapacity sú už však vypredané, preto dovolenkári vyhľadávajú voľné izby aj na zahraničných portáloch. Vďaka tomu, že zastupujeme desiatky nemeckých a rakúskych cestovných kancelárií, ktoré pokrývajú dopyt stomiliónového nemecky hovoriaceho trhu, dokážeme na [...]

Leto 2024: Rodos, ostrov zaliaty slnkom

28.06.2024

☀ Ostrov boha slnka Hélia, smaragdový ostrov či ostrov ruže – toto je Rodos. Obľúbená dovolenková destinácia bohatá nielen na prezývky. Od starovekých divov sveta až po údolia motýľov láka cestovateľov svojou fascinujúcou kultúrou, bohatou históriou, krásnymi plážami, ale aj skvelým jedlom. Zo západnej strany ho obmýva rozbúrené Egejské more, ktoré priťahuje [...]

Čierna Hora 2024: Obľúbené hotely slovenských cestovateľov

21.06.2024

Čierna Hora, nazývaná aj Montenegro, je známa nielen svojimi krásnymi pieskovými plážami, vysokými horami, krásnou prírodou, ale očarí aj historickými pamiatkami. Na rozdiel od Chorvátska alebo Bulharska nie je zatiaľ zasiahnutá masovým turizmom. Vďaka priaznivému podnebiu je tu veľa prímorskej vegetácie a zhruba dvesto slnečných dní v roku. Čierna Hora uplatňuje voči [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.