Založ si blog

8 dôležitých otázok ku cestovaniu do exotiky – 2021/2022

1. Je cestovanie do exotických destinácií bezpečné?

Určite áno. Cestovanie sa vracia do starých koľají a podmienky vstupu do viacerých destinácií sú štandardizované na dokončené očkovanie, PCR test alebo prekonanie choroby. Exotické destinácie a hotely prijali mnoho hygienických a bezpečnostných opatrení, aby dovolenka v nich bola čo najbezpečnejšia. Navyše, ak nakupujete dovolenku rozumne (napríklad aj podľa odporúčaní a rád nižšie) bude Vás chrániť kvalitné cestovné poistenie a právne záruky cestovných kancelárií.

 

2. Mám si hľadať samostatné ubytovanie a letenku alebo si mám radšej kúpiť zájazd?

Výber je vždy na Vás, z pohľadu zákonnej ochrany je však lepšou voľbou zájazd, teda vopred pripravený balíček cestovných služieb. Na ten sa vzťahuje možnosť bezplatného odstúpenia v prípade mimoriadnych okolností ako aj pokrytie sumy zájazdu poistením insolventnosti v prípade, ak by sa cestovná kancelária dostala do konkurzu. Áno, rozumiete dobre – ak si aj kúpite ubytovanie na Maledivách od cestovnej kancelárie a tá skrachuje, zakúpené ubytovanie nie je poistené voči insolventnosti, aj keď ostatné produkty cestovnej kancelárie toto poistenie majú. Dobrou správou je, že viaceré slovenské, rakúske a nemecké cestovné kancelárie ponúkajú poistenie insolventnosti aj pre samotne zakúpené ubytovanie. Navyše, ak si kúpite zájazd, cestovná kancelária je povinná sa o Vás postarať v plnom rozsahu, napríklad aj pri meškajúcom lete alebo nenadväzujúcom transfere.

 

3. Čo ak sa náhle zhorší situácia v letovisku, ale zájazd nebude zrušený?

Ste oprávnený odstúpiť od zmluvy o zájazde pred začatím zájazdu bez zaplatenia odstupného, ak v cieľovom mieste alebo v jeho bezprostrednej blízkosti nastanú neodvrátiteľné a mimoriadne okolnosti, ktoré významne ovplyvnia poskytovanie zájazdu alebo prepravu cestujúcich do cieľového miesta; pri odstúpení od zmluvy o zájazde máte nárok na vrátenie všetkých platieb, ktoré ste za zájazd zaplatil. Pozor – táto výhoda sa vzťahuje výlučne na zájazdy. Ak si kupujete samostatnú službu (ubytovanie, letenku, transfer), zrušenie tejto služby na Vašu žiadosť pre zhoršenie situácie v danom štáte alebo oblasti bude len na dobrej vôli alebo možnostiach poskytovateľa tejto služby. Na rozdiel od situácii počas jari 2020, nárast prípadov koronavírusu už nie je možné považovať za takúto mimoriadnu okolnosť. Muselo by ísť o dramatické zhoršenie, ktoré by malo dopad na samotné fungovanie základných služieb v tom ktorom štáte alebo destinácii. Najistejšou voľbou bude preto kombinácia: zájazd (balíček služieb) + flexi garancia + komplexné cestovné poistenie s covid poistením.

 

 

4. Je možné bezplatne zmeniť alebo zrušiť zájazd?

Každé zrušenie zakúpeného zájazdu alebo cestovnej služby je spojené so storno poplatkami, ktoré sa zvyšujú ku dňu nástupu na zájazd. V prípade, ak od zájazdu alebo cestovnej služby odstupujete z dôvodu, že máte zdravotné indikácie, storno poplatky Vám preplatí poisťovňa (v prípade, ak máte uzatvorené cestovné poistenie). Slovenské, rakúske i nemecké cestovné kancelárie ponúkajú tzv. Flexi garancie. Tie umožňujú v určenej lehote (napr. 7, 14 alebo 22 dní) možnosť bezplatného odstúpenia alebo zmeny zájazdu. V niektorých prípadoch sú flexi garancie súčasťou zájazdu, všeobecne sú však spoplatnené osobitným poplatkom vo výške približne do 30 EUR/osoba.

 

5. Dostanem sa do exotických destinácií aj priamymi letmi?

Áno, letecké spoločnosti postupne obnovujú priame lety do exotických destinácií. V sezóne 2021/2022 bude priamymi letmi z Viedne dostupný Bangkok, Maurícius, Maledivy, Cancún, Dubaj, Abú Dhabí, Ammán a egyptská Hurghada. Pre túto sezónu však nenájdete obľúbené priame lety z Viedne do Varadera, Havany, Punta Cany, Colomba a na Seychelly.

 

6. Čo v prípade, ak mi pred nástupom na zájazd vyjde pozitívny test?

Komplexné cestovné poistenie s Covid pripoistením, ktoré sa dá kúpiť ku zájazdu alebo jednotlivej službe cestovného ruchu pokrýva aj túto situáciu. V prípade, ak 14 dní pred nástupom na zájazd máte Vy ako objednávateľ alebo ktorýkoľvek cestujúci pozitívny PCR test na koronavírus, uhradí Vám poisťovňa 80% ceny zájazdu. V rámci poistenia je pokrytá aj situácia tzv. nenastúpenia, teda ak by ste neboli vpustení do lietadla, pretože Vám bola nameraná zvýšená teplota.

 

 

 

7. Čo v prípade, ak ochorieme na Covid priamo na dovolenke?

Aj táto situácia je už priamo pokrytá Komplexným cestovným poistením s Covid pripoistením, dodatočné náklady vie poisťovňa uhradiť do výšky 1000 EUR (viď aktuálne podmienky poistenia). Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú vlastné bezplatné produkty, ktoré chránia cestujúcich priamo pre tento prípad a zdieľajú s klientom prípadne náklady na návrat späť, ak by musel zostať v karanténe v štáte dovolenky dlhšie ako je dĺžka objednaného zájazdu.

 

8. Mám cestovné poistenie ku kreditnej karte, chráni ma?

Cestovné poistenie ku kreditnej karte si dobre preverte! Niektoré poistenie, ktoré dostanete v ponuke banky ku kreditnej karte má veľmi nízke sumy poistného krytia a najmä – nemusí Vás ochrániť v prípade, ak ochoriete na COVID pred dovolenkou alebo počas nej. Vždy sa informujte o podmienkach poistenia vo Vašej banke alebo u Vášho poisťovateľa. Niektorí klienti si tak radšej uzatvoria aj balíček Komplexného cestovného poistenia s Covid pripoistením od niektorej z komerčných poisťovní.

First minute 2023 // Kompletný prehľad zliav, bonusov a detí zadarmo

20.01.2023

Poznáte to? Leto zaklope na dvere a vy horúčkovite hľadáte vhodný zájazd. Oslovíte cestovné agentúry, usilovne pátrate po internete, pýtate sa známych a postupne zisťujete, že výber dovolenky vôbec nie je jednoduchý. Obľúbené hotely s dobrými referenciami sú už dávno vypredané a vy vyberáte z posledných možností. Každá destinácia má svoje „top“ hotely, či [...]

Egypt 2023 // Najvýhodnejšia rodinná dovolenka + tipy na rodinné hotely

16.01.2023

Egypt patrí medzi obľúbené destinácie rodín s deťmi. Vzhľadom na svoju polohu, podnebie a miestne špecifiká sa ho však mnohí obávajú. V blogu Vám prinášame tipy, ako si vybrať v Egypte dobrý hotel a naplno si užiť dovolenku aj s malými deťmi. Egyptské hotely väčšinou ležia hneď pri pláži, majú dostatok rodinných izieb, viaceré hotely disponujú vlastným [...]

Dovolenka 2023: Malorka a Menorka // Tipy na hotely

20.12.2022

Rozmýšľate nad letnou dovolenkou? Ak sú Vašou preferenciou krásne pieskové pláže, nádherná príroda, ale aj široká ponuka možností nákupov a zábavy, tak naším tipom pre vás sú Baleárske ostrovy v Španielsku. Menorka a Malorka sú neprehliadnuteľnými každoročnými destináciami, ktoré navštívia tisíce turistov počas dovolenkovej sezóny. Milovníci exotiky tu [...]

babiš

Babiš si po prehre s Pavlom dá „politický detox", o budúcnosti povie viac po sneme ANO

30.01.2023 22:30

Expremiér je nakoniec rád, že v prezidentských voľbách nevyhral. Nenávisť voči nemu je podľa jeho slov "desivá".

Abrams M-1

Rusi sa desia západných tankov pre Ukrajinu. Sľubujú za ne milióny

30.01.2023 22:14

Spolubojovníci dostanú po pol milióna rubľov, smie ich byť však najviac desať.

Belgicko Brusel Nôž Útok

Útok nožom na bruselskej stanici si vyžiadal troch zranených

30.01.2023 21:25

Podozrivý útočník je polícii známy pre svoje "psychické problémy".

Eduard Heger / Boris Kollár / Richard Sulík /

Cirkus pred hlasovaním o termíne predčasných volieb: Kollár jún nepretlačil, Sulík nechce obísť Matoviča

30.01.2023 20:30

Výsledok? Stretnutie sa nakoniec uskutočnilo, no dohoda na termíne sa nezmenila.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 73
Celková čítanosť: 312446x
Priemerná čítanosť článkov: 4280x

Autor blogu