Založ si blog

Chorvátsko 2021: Malebný ostrov Krk

Malebný chorvátsky ostrov, ktorý ulahodí každému turistovi. Prekrásne pláže, borovicové lesy, priezračné more, ohromujúca kultúra, srdeční domáci a pravá dovolenková atmosféra.

 

Nie je potrebné na dovolenku vycestovať tisíce kilometrov, keď všetko, čo hľadáte sa nachádza pomerne blízko od Slovenska. Stredomorský ostrov KRK je najdostupnejší, najväčší a najrozmanitejší ostrov Jadranu, prislúchajúci Kvarnerským ostrovom, s rozlohou 405,72 km2. Dopravne dostupný je už od roku 1980, odkedy je ostrov Krk prepojený s kontinentom Krčským mostom. Lietadlom sa zo Slovenska dopravíte priamo na ostrovné letisko Rijeka.

Krk je jedným z najslnečnejších ostrovov v Európe. Pobrežie tvoria najmä nádherné pláže Chorvátska ocenené modrou vlajkou (medzinárodne uznávané ocenenie vďaka kvalitným službám a čistote mora). Najkrajšou plážou je určite Vela plaža v Baške, i keď za ňou nezaostávajú ani rozmanité pláže v mestách Krk, Njivice či Malinska. Nachádza sa tu i množstvo zátok, jaskýň a známy ostrovček Košljun, ktorý svojou pestrosťou predstavuje prírodný a kultúrny fenomén.

 

Podmienky vstupu pre cestujúcich zo Slovenska

Aktuálne platné podmienky vstupu do Chorvátska sú uvedené na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí – www.mzv.sk v sekcii s názvom: Cestovanie a konzulárne info. (https://www.mzv.sk/cestovanie/covid19/obmedzenia-na-hraniciach#chorvatsko) Výrazne odporúčame priebežne sledovať zmeny!

Pred cestou sa odporúča vyplniť online formulár, ktorý vám uľahčí prechod cez hranice. V prípade, že tak neurobíte pred cestou, musíte počítať so zdržaním pri vstupe do krajiny. Ak do systému zadávate viac osôb, neodporúča sa pridávať ich ako spolucestujúcich. Toto neplatí pri deťoch do 12 rokov. Hoci existuje aj slovenská verzia aplikácie, je vhodnejšie využiť anglickú verziu. V prípade akýchkoľvek otázok je potrebné kontaktovať chorvátske ministerstvo vnútra alebo chorvátsku políciu: pitanja@mup.hr, policija@mup.hr, ktorí sú správcami chorvátskeho portálu EnterCroatia.

 

pobrezie Krk

 

Ostrov Krk – miesto histórie, pamiatok a výletov

Po prekročení mosta Vás uvíta najstaršie mesto na ostrove – Omišalj. Mesto stojí na skale 80 metrov nad morom a ponúka prekrásny výhľad na celú Kvarnerskú zátoku.

Hlavné centrum ostrova je rovnomenné mestečko Krk.  Je obkolesené starobylými hradbami, ktoré boli súčasťou opevnenia pred 2000 rokmi. Celé mesto dýcha bohatou históriou, o čom Vás presvedčí i Frankopánsky zámok z 13. storočia, stará mestská radnica zo 16. storočia, Krčská katedrála sv. Márie Bohorodičky alebo Hlavné námestie Kamplin.

 

Baska_klastor sv. Luky (1)

Mesto je vybavené dobrými a častými autobusovými spojmi, takže nie je problematické sa dopraviť v okolí ostrova kdekoľvek. Na ostrove odporúčam okrem hlavného mesta navštíviť i obec Malinska, ktorá je známa nielen kultúrno- historickými pamiatkami (Kostol sv. Márie Magdalény, františkánsky kláštor), ale i liečivými kúpeľmi.

Populárnym miestom na dovolenku je i Baška, ktorá sa pýši jednou z najkrajších pláži Jadranu. Taktiež v meste ožíva kultúrne dedičstvo, pretože práve v Baške sa našla prvá písomná zmienka o Chorvátskom jazyku  „Bašská tabuľa“. V Kláštore sv. Luky sa okrem múzea nachádza aj miestne turistické informačné centrum, ktoré ponúka i interaktívny výlet po stopách hlaholiky. S mapou v rukách a s indíciami musíte nájsť všetky písmená hlaholiky, ktoré sú rozmiestnené po celej Baške.

Na severo-východe ostrova leží pobrežné mesto Šilo, z ktorého sa dokážete za 20 minút dostať lodným taxíkom na ostrov Crikvenica. Šilo je tichá rybárska dedinka, ideálna na dovolenky pre rodiny s deťmi.

Pripravte  sa na to, že na celom ostrove Vám budú ponúkať pre nich najslávnejšie víno „Vrbnička žlahtina“. Ak aj nie ste milovníkom vína, určite by ste nemali obísť mestečko Vrbnik, ležiace pár km od mesta Krk. Skalnaté mesto nad morom, známe nielen svojou zvonicou a kaplnkou, ale i pradávnymi uličkami, vôňou vína či panorámou z útesu. Vo Vrbniku sa nachádza aj najužšia ulička na svete. V každom domčeku Vás domáci už z diaľky lákajú na ochutnávku vína z miestnych sudov, okrem ktorého ponúkajú kvalitný olivový olej, rôzne sirupy a likéry, ale i prírodnú kozmetiku. Vrbnik je dokonca aj dokonalým miestom pre potápačov.Azda najväčší a najznámejší prístav ostrova je mesto Punat, v ktorom sa konajú populárne podujatia vodných športov a rekreačných aktivít. Ak máte zdravotné problémy, odporúčam navštíviť bahennú zátoku Soline. Čierny bahenný zábal v plytčine  má blahodarné účinky na reumatické problémy, bolesti kĺbov, ale taktiež regeneruje pokožku.

Najnovšie mesto na ostrove Krk, ktoré vzniklo vďaka cestovnému ruchu sú Njivice. V centre mesta je malý prístav obkolesený kamenistými plážami. Njivice sú známe aj prekrásnou promenádou, ktorú tvoria malé cestičky popri palmách.Jeden deň počas dovolenky určite využite na plavbu loďou, ktorú si je možné rezervovať kedykoľvek a kdekoľvek na promenádach v stánkoch miestnych predajcov výletov. Nielenže zažijete príjemný deň, ale uvidíte i skryté pláže, jaskyne a mnohé prírodné skvosty.

 

more

 

Krk – mesto, ktoré žije

V meste Krk sa na prelome letných mesiacov (júl, august) koná tradičný festival „Krčke dani“ – dni mesta Krk. Tento víkend je určený nielen domácim, ale i turistom. Pozdĺž promenády domáci ponúkajú typické gastronomické pochúťky, ako i miestne výrobky a špeciality. Takisto srdce zaplesá aj dovolenkárom túžiacim zakúpiť si typické suveníry. Celé mesto rozvoniava levanduľou, ktorá sa na každom kroku predáva. Každý večer je pripravený hudobný program so sprievodnými akciami, kde sa okrem typickej južanskej tambury naladíte i na pravý chorvátsky pop, či rock.

V reštauráciách už od šiestej popoludní vyhrávajú domáci hudobníci „tamburáši“, ktorí sa snažia návštevníkom nielen spríjemniť večer, ale i navodiť atmosféru prímorskej oblasti. Samozrejme „na svoje“ si prídu aj mladí. Mesto Krk je plné podnikov, barov a disco clubov, v ktorých sa prevažne hrá domáca hudba. Najnavštevovanejšími lokálmi sú jednoznačne disco bar na voľnom priestranstve na promenáde, ktorý sa cez deň tvári ako kaviareň, ale v noci sa mení na jedno z najrušnejších miest. Ďalší podnik, ktorý je nutné navštíviť stojí na ruinách tretieho najväčšieho chorvátskeho opevnenia a má neuveriteľnú atmosféru. Domáci často za zábavou cestujú aj do susednej dedinky Malinska, kde sa nočný život končí až v popoludňajších hodinách.

 

Ostrov Krk nebudete mať nikdy po krk!

Na ostrove je obľúbené nielen ubytovanie v hoteloch, ale i v apartmánoch, ba dokonca i kempovanie. Takmer všetci miestni obyvatelia zarábajú len počas sezóny a ponúkajú svoje príbytky na prenájom za pomerne prijateľné ceny. Veľkou výhodou je i podobnosť jazykov, a tak nebudete mať problém dohovoriť sa všade i rodnou rečou. Domáci sú milí a vždy usmiati ľudia, ktorí sa snažia vyjsť turistom v ústrety. Častokrát dokážu vybaviť i nemožné a ponúknuť dovolenkujúcim aj modré z neba.

Jednoducho čarovný ostrov plný zážitkov, bohatej gastronómie, dobrého vína, neutíchajúcej hudby a zábavy, pestrých miest, romantiky, historických pamiatok, prírodného bohatstva, najkrajších pláží a rôznorodých aktivít, ktorého sa nedá mať po krk.

 

Zájazdy a last minute slovenských cestovných kancelárií na ostrov Krk nájdete na stránkach:
http://last-minute.travel.sk/chorvatsko/ostrov-krk/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na ostrov Krk nájdete na stránkach:
http://www.reisen.sk/dovolenka/chorvatsko/ostrov-krk/

 

Autor: Darina Labudíková 

 

Omán 2022/2023 s priamymi letmi z Bratislavy a Košíc

21.11.2022

Navštívte s nami Arabský poloostrov, rozprávkový Omán, krajinu sultánov a Salalah, bielu perlu Orientu. Jemné pieskové pláže, tyrkysové more s delfínmi a veľrybami, kilometre kokosových paliem strážiacich pobrežie, duny púšte opierajúce sa o horský ománsky masív. Ten drží vlhko a vracia ho národnému pokladu, kadidlovému stromu, ktorého miazga sa v dávnych dobách [...]

Strávte zimu 2022/2023 v exotike – prehľad top 5 destinácií do 1500 EUR

02.11.2022

Ak uvažujete nad dovolenkou v exotike ale obávate sa vysokých cien, máme pre Vás radostnú správu. S dobrou ponukou Vás dovolenka v exotike môže vyjsť menej ako letná dovolenka v Stredomorí alebo v kvalitnom slovenskom hoteli. My sme sa pozreli na ponuky zájazdov (zájazd obsahuje ubytovanie, letenky, stravu, transfer z letiska na hotel a späť, poistenie insolventnosti a služby [...]

Jeseň 2022 // Južný Cyprus s októbrovými odletmi z Bratislavy

27.09.2022

Tretí najväčší ostrov Stredozemného mora ponúka svojim návštevníkom rozmanitú prírodu a idylické pláže s azúrovou vodou. Vďaka svojej bohatej histórii môžete na Cypre navštíviť mnoho zaujímavých historických a kultúrnych pamiatok. Už od dávna bol križovatkou obchodných ciest a kultúr troch kontinentov. Európy, Ázie a Afriky, pred tri a pol tisíc rokmi tu [...]

30november2022 Vlada Podpis Lekari 4919703u

Lekári si presadili vyššie platy, Matovič ich naďalej urážal. Kríza ešte nie je úplne zažehnaná

30.11.2022 22:38

Hoci sa vláda dohodla s lekármi, potlesku sme sa nedočkali. Memorandum je síce podpísané, realita v nemocniciach ešte môže prekvapiť.

Maroš Žilinka

Ako vziať Žilinkovi paragraf 363? Po zmene volá prezidentka, aktivisti aj politici

30.11.2022 20:00

Okrem prezidentky, neziskových organizácií a množstva poslancov chce zmenu aj expremiér Igor Matovič. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku obvinil, že nesleduje spravodlivosť.

SR LOZ MZ vláda rokovanie lekári výpovede dohoda platy BAX

Lekárski odborári a vláda podpísali memorandum

30.11.2022 18:18

Dokument rieši financovanie zdravotníckych zariadení či zvýšenie počtu zdravotníkov.

Hakeem Jeffries

Demokratov prvýkrát v Snemovni povedie černoch

30.11.2022 18:12, aktualizované: 18:19

Hakeema Jeffriesa zvolili do funkcie jednohlasne.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 296159x
Priemerná čítanosť článkov: 4292x

Autor blogu