Založ si blog

Dovolenkový raj na Kréte

Dovolenkový raj na Kréte

 

Najväčší grécky ostrov, rodisko Dia, otca gréckych bohov, centrum Minojskej kultúry. I takto sa dá nazvať Kréta. V súčasnosti jedna z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií. Letná dovolenková sezóna sa ešte ani nerozbehla, ale mnohí z nás už teraz vyberajú vhodné miesto, kde by mohli stráviť zaslúženú či vysnívanú dovolenku. Samotná Kréta je na to ako stvorená.

Neponúka iba klasické vylihovanie na pláži pri mori, ale aj mnoho iných zaujímavých a vyhľadávaných možností, ako stráviť čas na dovolenke a zároveň relaxovať. Veď nie každý si pod dovolenkou predstavuje čľapkanie vo vode a vyhrievanie sa na slnku. Ale o týchto možnostiach si povieme niečo nabudúce. Dnes sa budeme venovať klasike. Plážam a najvyhľadávanejším miestam na ostrove, kde si môžete pokojne oddýchnuť.

 

Tri skvelé pláže na Kréte

Elafonisi

Pláž Elafonisi je unikátna tým, že tu nenájdete žiadne hotely. Nanajvýš tak niekoľko miest na občerstvenie, ale ľudia ju vyhľadávajú zrejme práve preto. Alebo je to jej jemný ružový piesok, priezračná voda a pokoj, ktorý len tak niekde nenájdete? Kto vie? Pláž je vlastne spojnicou malého ostrovčeka s veľkou Krétou. Je dlhá niekoľko sto metrov a voda okolo je teplá a plytká. Preto je vhodná pre rodiny s malými deťmi.

Od najbližšieho mestečka Chania je vzdialená približne 82 kilometrov smerom na severozápad. V posledných rokoch sa stala veľmi vyhľadávanou a každé leto je plná turistov. K pláži vedie iba jedna asfaltová cesta, ktorá sa mení na prašnú pri skupinke bungalovov a po pár zákrutách sa končí rozľahlým parkoviskom. Môžete zaparkovať, kdekoľvek chcete, alebo môžete. Okrem spomínaných bungalovov nie je naokolo žiadne ubytovanie.

 

Pláž Elafonisi

Na pláži sú síce desiatky slnečníkov, ale ako všade na Kréte, nie sú zadarmo. Môžete si ich požičať. Slnečník pritom určite potrebujete, pretože nikde naokolo nenájdete prirodzený tieň. Odporúčam aj priniesť si so sebou dostatok tekutín, pretože v blízkosti pláže je iba malý obchodík s rozličným tovarom a taverna. Keď už tam budete, ochutnajte aj skvelú rakiju. Neobanujete.

Balos

Táto pláž je vlastne lagúna, ktorá ponúka nádhernú scenériu vďaka masívnemu polostrovu Gravousa a ostrovu Tigani. Samotná lagúna Balos má priemer približne 400 metrov. Z juhu je uzavretá skalnou lavicou, ktorá spája polostrov s ostrovom Tigani. Vďaka tomu je voda v lagúne plytká a svojou tyrkysovou farbou pripomína Karibik. Jemný bledoružový piesok na pláži už len dotvára krásnu scenériu. Prístup k lagúne je z východnej časti po ceste.Smerom na sever je lagúna otvorená a je z nej krásny výhľad na ostrov Gravousa, ktorý je známy starou benátskou pevnosťou.

Pláž Balos

Podobne ako na pláži Elafonisi, ani tu nenájdete žiadne ubytovanie. Väčšina turistov prespáva v stanoch. Samotná pláž je dlhá úctyhodných 800 m a široká od 20 do 50 m. Balos má tiež svoj unikát. V časti, kde sa pripája spomínaná lavica k polostrovu sú miesta, kde ľudia z tunajšej taverny z južnej časti pláže chodia zbierať čerstvú morskú soľ. Tá vzniká tak, že morská voda, ktorá sa prelieva vlnami do lagúny z otvoreného mora, vyschne v skalných výbežkoch, kde zostane soľ.

Jediné miesto v celom okolí lagúny, kde nájdete tieň, je spomínaná taverna. Občerstvenie tiež nájdete aj po ceste späť z lagúny na vrcholku polostrova. Mimochodom, nie je ďaleko od pláže Elafonisi. Leží asi 60 km severozápadne od mesta Chania.

Last minute Kalendár

Vai

Treťou do partie je pláž Vai, ktorá sa nachádza 25 km východne od Sitia, v oblasti Lassithi. Je známa najmä vďaka palmovému háju, ktorý ju lemuje. Možno ju poznáte z pohľadníc, ktoré niekedy pôsobia až gýčovito.

Zlatistý piesok a azúrová morská voda sem lákajú tisícky turistov každý rok. Ak ste jedným z nich, nemáte o čom uvažovať, pretože tu nájdete to, čo hľadáte. Ale pripravte sa na to, že uprostred sezóny budú všetky taverny a obchodíky predražené. Ale inak tomu nie je asi nikde na Kréte.

Pláž Vai

Krásny zážitok ponúka menšia pláž, ktorá je trochu ukrytá pred očami väčšiny. Dostanete sa k nej iba tak, že prejdete cez blízky kopec. Tá námaha však stojí za to. Musíte síce prespať vonku  na pláži, ale potom…zažijete neopísateľný východ slnka priamo na pláži. Tak čo, vyskúšate to?

Pláže máme za sebou. Samozrejme nie sú to jediné pláže na Kréte. Tých je tam neúrekom. Ale teraz v rýchlosti prejdeme niekoľko turistických stredísk, aby ste mali trochu prehľad, čo kde nájdete.

———————

Last Minute zájazdy slovenských cestovných kancelárií na Krétu nájdete na stránkach:
last-minute.travel.sk/grecko/kreta/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na Krétu nájdete na stránkach:
www.reisen.sk/dovolenka/grecko/kreta/

———————

Strediská pre turistov

Na najväčšom gréckom ostrove ich nájdete desiatky. Malé, veľké, pokojné i rušné. Záleží na Vás, čo hľadáte a ako si predstavujete svoju dovolenku. Kréta ponúka všetko. Dokonca aj prehliadky jaskýň.

Agios Nikolaos

V tomto mestečku, ktoré leží na svahu nad zálivom Mirabello nenájdete takmer žiadne kultúrne či historické pamiatky. Okrem dvoch múzeí. Typické turistické centrum s množstvom zábavných podnikov je vhodné skôr pre bohatších návštevníkov. Veď aj samotnému zálivu sa hovorí Záliv bohatých. Z Heraklionu, hlavného mesta Kréty, sa k nemu dostanete po hlavnej ceste smerujúcej na východ Kréty. Zaujímavosťou je ostrov Spinalonga so svojou pevnosťou, ktorá v minulosti chránila toto mestečko z mora a nikdy nebola dobytá. Koncom 19. storočia sa stal ostrov stanicou pre malomocných.

Agios Nikolaos

Matala

Nachádza sa na juhu v zátoke v tvare U a celé jej pobrežie je jedna veľká pláž. Oproti Agios Nikolaos je to pokojné a útulné stredisko. Je vhodné aj pre rodiny s malými deťmi. Svoju pokojnosť si udržala vďaka okolitým strmým skalnatým kopcom, ktoré bránia jej rozširovaniu a tiež preto, že príjazdová cesta tu končí, takže v Matale nevládne dopravný ruch. Pláž je rozdelená na dve časti. Severná je skôr pokojného charakteru, plná zelene. Južná je zas plná hotelíkov a tavern, kde sa dá zabaviť aj oddýchnuť. Klasické úzke uličky starého centra lákajú k podvečerným prechádzkam.

 

Matala

Bali

Pôvodne to bola malá rybárska dedinka. Zachovala si svoj pokoj a ráz aj napriek turistickému ruchu. Množstvo drobných obchodíkov, úzke uličky, historické pamiatky a mnoho iných zaujímavostí z nej však robí plnohodnotné turistické stredisko, kde si každý nájde to čo potrebuje na dobre strávenú dovolenku.

A takto by sme mohli pokračovať, ale všetko sa naraz nedá. Kréta je obrovská a ponúka množstvo možností, ako môžete stráviť svoju dovolenku. Niekto má rád aktívny oddych, iní sú radšej pri mori na pláži. Každý si tu však niečo nájde. To je isté. Len si musíte vybrať.

 

Autor:  Štefan Pribula

 

Dovolenka 2020: Grécke hotely s ponukou stravy pre celiatikov

30.06.2020

Grécko a grécke ostrovy patria už každoročne k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám slovenských turistov. Každý z množstva gréckych ostrovov je niečím unikátny a zaujímavý, jedno však majú spoločné – horúce slnko, krásne pláže a teplé more. Navyše, občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný občiansky preukaz / [...]

Dovolenka 2020: Najkrajšie a bezpečné pláže v Grécku

29.06.2020

Grécko znova sprístupnilo verejné pláže, no pod prísnymi bezpečnostnými nariadeniami. Pre Vašu bezpečnosť prevádzkovatelia pláží budú napríklad musieť zaznamenávať počet návštevníkov, zaistiť minimálnu požadovanú vzdialenosť medzi slnečníkmi i ležadlami, či zabezpečiť, aby sa na ploche 1000 metrov štvorcových nachádzalo maximálne 40 ľudí. Stánky s [...]

Dovolenka 2020: TOP 4 bezpečných prímorských európskych destinácií + tipy na hotely

23.06.2020

Prinášame aktuálny prehľad TOP 4 bezpečných prímorských európskych dovolenkových destinácií s priaznivou epidemiologickou situáciou. Do týchto krajín môžete vstúpiť a vrátiť sa na Slovensko bez povinnosti absolvovať izoláciu/ karanténu a nemusíte sa preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19. Takže kde už môžeme dovolenkovať? Grécko Grécko [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.