Založ si blog

Slnečný Egypt 2019/2020 – tipy a rady

Odlety
Počas jesene 2019 a jari 2020 je možné lietať priamym letom do Hurghady iba z Bratislavy. Priame lety z Košíc začnú až v máji 2020 a potrvajú do septembra. Slovenskí turisti radi lietajú z Viedne a Budapešti pre blízkosť oboch letísk. Z oboch letísk sa dostanete celoročne priamymi letmi do Hurghady. Ponuka letov je širšia, avšak pozor – mnohé lety pre najbližšie termíny sú už dnes vypredané. Priamy let do Sharm El Sheikhu ponúka iba Budapešť.

 

Počasie
Egypt mnohí vnímajú ako celoročnú dovolenkovú destináciu, ale je dôležité čo od dovolenky očakávate. Tí, ktorí majú radi extrémne horúčavy chodia do egyptských letovísk v júli a auguste, kedy teplomer cez deň neklesá pod 40 C. Väčšina slovenských cestujúcich navštevuje Egypt v období od septembra do novembra a potom od marca do júna. Zimné mesiace v Egypte už nie sú vhodné na kúpanie, priemerná teplota klesá ku 15 C.Typické pre počasie v Egypte sú relatívne veľké rozdiely denných a nočných teplôt, preto často môžete aj v príjemných mesiacoch vidieť veľa turistov pri večerných prechádzkach v svetroch a bundách.

 

5 tipov na obľúbené hotely

Movenpick Soma Bay
Luxusný hotel ponuka vynikajúce služby pri nádhernej piesočnatej pláži s veľmi dobrým vstupom do mora. Výbornú atmosferu zaručuje skvelý animačný tím.

 

Sunwing Waterworld Makadi
Krásny hotelový komplex na okraji letoviska Makadi Bay, ktorý je súčasťou RED Sea Hotels. Spolu so špičkovo navrhnutým aquaparkom je neuveriteľnou zábavou pre celú rodinu. Ponúka tobogány pre väčšie aj úplne malé detičky a určite zrýchli tlkot srdca všetkým dobyvateľom aquaparkov. Súčasťou hotelového komplexu je aj nákupná zóna Makadi Mall, kde môžu klienti využívať aj tzv. ala carte reštaurácie v rámci all inclusive programu hotela.

 

Pickalbatros Citaded Sahl Hasheesh
Mimoriadne obľúbený a veľmi zaujímavý hotelový komplex. Leží na terasách priamo nad plážou a pobrežím, kde je k dispozícii niekoľko umelo vytvorených lagún a korálové podložie skvelé pre potápačov.

 

Titanic Palace

Veľký rozľahlý rezort na juhu Hurghady. Hotel ponúka výborné služby, leží priamo pláži, ktorá je veľmi vhodná pre malé deti, keďže je tam dlho pozvoľný vstup do mora. Ponúka široké možnosti zábavného a športového vyžitia.

 

The Grand Resort

Hotel je postavený v maurskom štýle, neleží na pláži avšak od pláže ho oddeľuje len ulica s obchodíkmi Grand Mall, ktorá poskytuje široké možnosti nákupov, kaviarní a barov. Hotel ponúka na vynikajúci all inclusive program a má svoju úžasnú atmosféru, ktorá neodmysliteľne patrí k Egyptu. Jeho blízkosť centra a letiska určite ocenia mnohí dovolenkári.

 

Víza
Slovenskí občania, ktorí vstupujú na územie Egypta potrebujú víza. Tie si môžu zakúpiť vopred v cestovnej kancelárii alebo priamo na letisku v Hurghade alebo Sharm El Sheikhu. Aktuálna cena víz sa pohybuje približne 28 EUR. Odporúčame Vám zakúpenie víz vopred, nakoľko na egyptských letiskách často vznikajú dlhé rady cestujúcich. Nezabudnite, že cestovný pas musí byť platný 6 mesiacov po návrate z dovoly a cestovný pas potrebujú aj všetky maloleté osoby.

 

Šnorchlovanie
Jednou z najobľúbenejších aktivít turistov v Egypte je šnorchlovanie. V posledných rokoch si získava čoraz väčšiu obľúbenosť aj u slovenských návštevníkov. Koralové útesy, bohatá fauna a flóra Červeného mora sú zdrojom nevšedných zážitkov. Top destináciou pre šnorchlovanie sú lokality v okolí Hurghady – Makadi Bay, Sharm El Naga, El Gouna a samozrejme ostrov Giftun, na ktorý sa môžete vypraviť v rámci celodenného výletu. Výletná loď ešte pre zakotvením na ostrove sa pristaví na korálových útesoch, kde môžete šnorchlovať a spoznávať tak morské rastliny a živočíchy. Určite odporúčame!

Egypt – s cestovkou alebo po vlastnej osi?
Naša skúsenosť dlhoročných predajcov zájazdov je, že zájazdy (balíčky) poskytované cestovnými kanceláriami po zobraní do úvahy všetkých zarátaných služieb (ubytovanie, strava, let, transfer, víza, služby delegáta) sú výhodnejšie ako nákup jednotlivých služieb. Časť klientov má záujem o obstaranie ubytovanie alebo leteniek osobitne, napr. z dôvodu že majú iné príletové a odletové miesto, prípadne sú ubytovaní vo viacerých hoteloch počas pobytu. Najdôležitejší rozdiel, o ktorom sa málo vie, spočíva v právnych rizikách.Podľa platného zákona o zájazdoch, ktorý chráni všetkých spotrebiteľov štátov Európskej únie sú všetky zájazdy poistené proti insolventnosti. To znamená, že pri krachu cestovnej kancelárie sa poisťovňa postará o Vás, ak ste ešte na dovolenke, alebo Vám vráti zaplatenú a nespostrebovanú sumu zájazdu. Toto poistenie sa nevzťahuje však na osobitne zakúpené služby ako napr. letenky alebo ubytovanie, aj keď ste ich zakúpili v cestovnej kancelárii, ktorá je proti úpadku poistená. Navyše, ak si kúpite zájazd, cestovná kancelária zodpovedná za riadne splnenie služieb, to znamená, že napr. transfer musí nadväzovať na meškajúci let. Nemenej dôležitou je aj možnosť sťažovať sa na služby – ak Vám akákoľvek služba z balíčka nebola poskytnutá riadne, vždy sa môžete obrátiť na cestovnú kanceláriu, prípadne Slovenskú obchodnú inšpekciu alebo slovenský súd. Pri kúpe jednotlivých služieb sa môžete sťažovať priamo u toho, u koho ste si službu kúpili, ale obrátiť sa príslušný orgán – ale viete si predstaviť, že sa obrátite na príslušný súd v Hurghade?

 

Last minute Kalendár

Spýtali sme sa našich predajcov, ktorý Egypt nedávno navštívil na ich osobné skúsenosti:

 

ALENKA:

Do Egypta si cestovala s rodinkou. Ktoré hotely by si odporúčala pre rodiny s deťmi?

Do Egypta som cestovala s rodinkou, konkrétne hotel Sunwing Makadi, kde sme boli ubytovaní. Mal vynikajúce služby, čo sa týka ubytovania, krásne veľké izby s oddelenou obývacou časťou. Velikánsky aquapark rozdelený na časť aj pre úplne malé detičky. Z ďalších hotelov pre deti sú vhodné aj tie v oblasti Soma bay, kde je pekný pozvoľný vstup do mora – napr. hotel Mövenpick Soma bay.

 

V ktorom období je dovolenka v Egypte najkrajšia?

Najlepšie obdobie na návštevu Egypta je apríl, máj, jún, kedy je už dostatočne teplo a je aj teplé more a sú dlhé dni. V jesennom období je síce more prehriate, ale dni sa skracujú a po západe slnka už nie je možné využívať kúpanie sa či už v mori alebo v bazéne.

 

ANDREJ:

Tohto roku si navštívil egyptskú Tabu, ktorú veľa slovenských cestovateľov stále nepozná. Čo ťa v Tabe najviac oslovilo?

Taba má vynikajúcu polohu, blízko Červeného mora, na severe susedí s Izraelom a cez Akabský záliv aj s Jordánskom. Najviac ma oslovil kľud a pokoj, ktorý je typický pre danú lokalitu, Taba nie je preplnená hotelovými komplexmi a tým je ideálnym miesto pre oddych a relaxačnú dovolenku na rozdiel od rušnejších oblastí akým je napríklad Hurgada. Určite si prídu na svoje aj klienti, ktorí vyhľadavajú šnorchlovanie, keďže voda je priezračná a more bohaté na rôznofarebné koraly, ryby, kraby a iné podmorské živočíchy.

pozn. zájazdy do Taby sú aktuálne možné len z ponuky rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií

Turecko 2022: Top hotely s poslednými voľnými termínmi

22.06.2022

Obrovský záujem zo strany slovenských klientov o turecké hotely prekvapil aj samotné cestovné kancelárie. Pri mnohých obľúbených hoteloch zostali už iba posledné voľné termíny a izby. Turecko poteší najlepším pomerom kvality služieb a ceny, širokými možnosťami fakultatívnych výletov ako aj nákupnými príležitosťami na miestnych trhoch a obchodoch. Ak máte navyše [...]

Last minute počasie – kam na dovolenku v prvej polovici júna 2022?

27.05.2022

Letná dovolenková sezóna je už predo dvermi a s ňou aj stúpajúce teploty ovzdušia i mora v obľúbených letných destináciách. V prvej polovici júna vzlietajú zo slovenských letísk do stredomorských destinácií aj prvé chartrové lety cestovných kancelárií. Kam sa môžete vybrať v tomto období na dovolenku? Prinášame prehľad destinácií spracovaných podľa stránok [...]

Chorvátsko 2022: Najkrajšie pláže Makarskej riviéry

18.05.2022

Rozkladá sa na cca 60-tich kilometroch pobrežia Dalmácie v Chorvátsku, od Brely po Gradac. Na šírku však má len niekoľko kilometrov. Po celej dĺžke ju od vnútrozemia oddeľuje druhé najväčšie pohorie Chorvátska, Biokovo. Na tomto „úzkom páse“ pobrežia Jadranu môžete nájsť najvyhľadávanejšie pláže, krásne a zachovalé kultúrne pamiatky aj chránené [...]

pád, sucho

Miláno pre sucho vypína fontány. Šetrite vodou, odkázalo občanom

25.06.2022 22:11

V Taliansku sa podľa odhadov 42 percent pitnej vody stráca v dôsledku starých a zle udržiavaných potrubí.

Drevo

Cena dreva v Česku stúpla trojnásobne, ľudia sa zásobujú aj na desať zím

25.06.2022 21:30

Ešte v roku 2019 bola priemerná cena dreva 853 Kč (34,49 eura) za kubík a museli ho dávať do medziskladov.

Igor Matovič / Richard Sulík /

Matovič vyzýva na odpustenie. Sulík: Mám veľkú trpezlivosť, ale...

25.06.2022 20:55

Len od nedele do stredy SaS urobila 365 útokov voči OĽaNO, vypočítal Matovič.

Vitalij Kličko

Mysleli si, že hovoria s Kličkom. Starostovia metropol naleteli podvodníkovi. Bolo za tým Rusko?

25.06.2022 19:24

Skutočný Kličko vyzval na objasnenie tejto záležitosti a upozornil, že na rozhovory v angličtine či nemčine nikdy nepotrebuje tlmočníka.