Založ si blog

5 vecí, ktoré by ste v Thajsku mali vyskúšať

Thajsko je krajina, ktorá vám pri hlbšom spoznaní, vyrazí dych, otvorí srdce, niekedy aj zastaví rozum, ale hlavne zmení váš pohľad na život. Ak by ste si radi obuli túlavé topánky a vybrali si bezpečnú a teplú destináciu, patrí táto krajina medzi najvyhľadávanejšie v Ázii. To najdôležitejšie, čo tam z môjho pohľadu, môžete zažiť je SLOBODA! A ešte viac…

 

DSC_0165 (2)

 

Málo pravidiel, veľa vlastnej zodpovednosti

Cestu tuktukom- taxíkom si tu užívam. Je to také vozidlo, ktoré pripomína drožku spred storočia, len ju neťahá kôň, ale motorka. Tie modernejšie majú drožku s motokou zabudovanú v jedno vozidlo. Celé je otvorené, bez zasklených okien a zabezpečovacích technológií. Deti sedia vpredu, hneď za vodičom, bez sedačiek alebo pásov a vychutnávajú si rušné mesto. Do tváre nám veje príjemný ochladzujúci vzduch a SLOBODA, ktorá je tu všade prítomná. Sloboda bez pravidiel, ale s veľkou váhou vlastnej zodpovednosti. Doprava tu vyzerá dosť chaoticky. Chýba tu množstvo príkazových, zákazových a odporúčacích tabúľ. Šoféri sa riadia hlavne na základe rešpektu a ohľaduplnosti. Píšem z vlastných šoférskych skúsenosti, keďže sme tu často jazdili na požičanej motorke. Nikto na nikoho nervózne netrúbi, nepokrikuje, a aj keď zdanlivo chaoticky, ale plynule premávka pokračuje. Na motorkách sa vozia celé rodiny. Otec vpredu, mama vzadu a desať mesačné dieťa stojí na sedadle medzi nimi. Európana napadne – „Prepánajána, aké je to nebezpečné! Veď sa môže čokoľvek stať. Auto, motorka, veď to je zbraň.“ Thajska mamička sa len usmieva a užíva si  jazdu s dieťaťom večerným mestom.

 

Na západe máme zbrane

Prečo je to tak? Paradoxne vďaka tomu, že nemajú pravidlá. Každý jazdi ohľaduplne, nikto sa neponáhľa a v takejto premávke musí byť šofér maximálne bdelý a pozorný. U nás je to presne naopak! Množstvo pravidiel zrejme ľudí stresuje a obmedzuje, a tak sa z niektorých stávajú tzv. agresívni vodiči. Ľudia zavalení povinnosťami, nedokážu vždy bdelo, prítomne bez rozmýšľania nad večerou, prácou, deťmi, pozorne šoférovať. Množstvo nariadení z nás postupne robí nepremýšľajúcich, ale riadiacich sa. Na takýchto cestách, za týchto podmienok, si dokáže čoraz menej ľudí užívať jazdu v aute. Je to skôr o opačných pocitoch. Na thajských cestách môžete zažiť úplne inú premávku a slobodu bez strachu s vetrom vo vlasoch a rešpektom na mysli. Je to zážitok na celý život. Ak ho dokonale precítite a necháte, aby sa vás atmosféra thajských miest, trhovísk, prímorského rezortov pošas jazdy dotkla, budete naň spomínať častejšie, ako na jazdu rýchlym autom. Rešpekt, ohľaduplnosť a súcit sa však premieta aj do ďalších oblastí života, kde potom prirodzene pravidlá nie sú potrebné. Je to čosi pre Európana tak výnimočné, že sa oplatí nadýchať sa tejto slobody s vlastnou zodpovednosťou.

 

Keď sa vám z úst chrlia plamene a z očí slzy

Keď prídete do Thajska, veľmi rýchlo zistíte, že jedlo je tu všade. Myslím tým stánky s jedlom, motorky prerobené na pojazdné kuchyne a niekedy len na stole vyložené čerstvo uvarené dobroty. O Thajčanoch je všeobecne známe, že vedia variť. Každý Thajčan vie variť a je úplne bežné, že si takto zarába či privyrába aj niekto, kto sa to nikdy neučil a nevenoval sa tomu profesionálne. Keď som jedálny lístok otvárala prvé razy v reštaurácií, ktorá vyzerá ako prístrešok pred domom domácich, skúšala som jedlá do radu. „Šalát s morskými plodmi, prosím,“ objednala som si u Thajčanky, ktorá poznala len pár anglických slov, medzi nimi aj „Hot?“. Ešte neznalá sily slovíčka „hot“, neurčito prikývnem. O malú chvíľu mám na stole už pestro vyzerajúci šalát, z ktorého vytŕčajú chápadlá, mušle, krevety. „Mňam!“ S chuťou si naberiem prvé sústo a potom to príde. Do očí sa mi navalia slzy, hrdlo mi stiahne a z nosa sa mi ihneď pustí sopeľ. „Janči, oni ma chcú zabiť! Veď to sa nedá jesť!“ hovorím sklamane mužovi, kým on sa usmieva. „Zlatko to je normálne, to si ešte nejedla mexické jedlo.“

 

DSC_0359

 

Čarovanie s jedlom

Páli a chutí tu skoro všetko, čo dáte do úst. Moji štyri a päť roční chlapci si po zdĺhavom privykaní na stravu, obľúbili hlavne ryby. „Mamka, ako je možné, že doma mi ryby nechutia a tu áno?“ Odpoveď –„No lebo tu ich tak nakorenia a vysmažia, že doma mi už neprekorenené jedlá jesť nebudeš.“ Prosto žiaden ohľad na detskú diétne korenenú stravu:-). Teda chutiť vám tu bude asi všetko. Jedlo je tu vždy čerstvé, keďže bežne ľudia, predajcovia, kuchári, reštaurácie nemajú chladničky, ale chladiace boxy, ktoré každé ráno plnia ľadom z dodávky, ktorá ho rozváža. Je priam neuveriteľné za akých podmienok dokážu Thajčania uvariť fantastické jedlo! Stačí im kotlík, plynová bomba, pár kusov riadu, čerstvé ingrediencie. Žiadne komplikované stroje, sofistikované nádoby, či polotovary, ale za to veľká radosť zo života. Ich tajomstvo bude zrejme vo varení s láskou:-). Odporúčam zájsť si na miestny trh a bez obáv sa najesť domácimi kulinárskymi dobrotami, ktoré vám nie len pre plamene, vyrazia dych a zahrejú srdce.

 

DSC_0015

 

Thajská masáž

A môžete tu zažiť legendárnu Thajskú masáž! Ozajstnú od Thajčanov, najlepšie priamo na pláži, so šumom mora v pozadí a úplne najvyšší level, pri západe slnka. „Bolo to neskutočné!“ hovorí môj manžel potom ako sa vrátil z prvej masáže. „Praskalo to, pukalo, ale tak mi to dobre padlo,“ opisuje mi. Vraj to musím ísť vyskúšať. A už za niekoľko hodín mi Thajčanka dáva ruku za lopatky a kolenami mi tlačí do chrbta. Zvukovú kulisu šumu mora dopĺňa zvuk dominového efektu – „puk, puk, puk, puk,“ stavec po stavci. Keďže som drobné žieňa, masérka na mne neskúša to, čo vidím pri susednom masérskom stole – na chrbte asi stokilového chlapa v strednom veku kráča krôčik po krôčiku a pán si spokojne odfukuje.

 

 

Potápanie sa a pláže

Thajsko je cieľovou destináciou hlavne pre more a pláže, slnko, teplo, a to hlavne počas chladných zimných mesiacov na Slovensku. Môžete sa vybrať smerom na západ, na ostrovy ako Phuket, Ko Samui alebo na Krabi. Druhá možnosť je vybrať sa na východ krajiny a ostrovy ako Ko Chang alebo Ko Mak. My sme počas nášho cestovania krajinou navštívili obe strany. Pocitovo sme sa lepšie cítili na východnom Ko Changu, ktorý navštevujú dovolenkári, aby tam strávili dlhší čas, kým na západ prichádzajú turisti, aby na každom z miest strávili pár dní a cestovali ďalej. Ko Chang nás očaril národným parkom, ale hlavne úprimnými a príjemnými ľuďmi. Krabi na západe nás dostal plážami a rozprávkovým podmorským svetom, v ktorom môžete vidieť morských ježkov, sasanky a aj legendárnu rybičku nemo.

 

DSC_0473

 

Žraloky vegetariáni

Môj manžel zažil na ostrove Ko Phi Phi veľmi silný zážitok. „Dnes som ich videl!“ Kričal na mňa už od dverí. Pýtam sa ho či žralokov. On odpovedá, že áno! „Plávali asi dvanásti okolo mňa. Najväčší mal asi jeden a pol metra,“ hovorí mi so zatajeným dychom. V duchu si myslím, asi to čo ľudia o rybároch, keď hovoria o veľkosti svojich úlovkov. Nedôverčivý úškrn mi prejde, keď mi ich ukáže na videu. Sú tam! Dvanásti a veľkí! Takže v Thajsku ak sa vám to podarí, môžete si zaplávať aj so žralokmi, zadarmo a nezjedia vás. Niektorí sú oficiálne žraloky vegetariáni, ktorí pojedajú planktón a niektorí sú ozajstní, tak ako ich poznáme, len vraj ak nemajú dôvod prečo útočiť, tak ste v relatívnom bezpečí. Som rada, že v čase, keď s nimi plával môj muž, ho nemali.:-)

DCIM100GOPROGOPR6788.

 

Budhistické kláštory

Krásne pláže potešia oko a dobijú energiou a radosťou z mora, ktoré na Slovensku nemáme. Ak ste však trošku viac duchovne založený a nemusíte pritom patriť k žiadnej oficiálnej viere, dušu vám pohladí budhizmus. Jeho sila a hĺbka akou ním Thajčania žijú, je výnimočná. Tak ako som v úvode písala o slobode, ktorá pramení z vlastnej zodpovednosti, tak intenzívne je cítiť úctu k životu a všetkému živému. Nemusíte o budhizme vedieť nič, a napriek tomu ho po dlhšom čase precítite. Priam čarovné je zdržiavať sa v budhistických chrámoch. Sú budované v kopcoch s úchvatným výhľadom na krajinu. Atmosféru dopĺňajú meditujúci mnísi, obrovské ťažké zvony, vo vetre vejúce vlajky s náboženskými nápismi a zlaté sochy Budhu. Srší z nich blažený pokoj. Je to presne to miesto, na ktorom sa pri cestovaní ozaj zastavíte nie len fyzicky, ale aj mysľou. Odrazu sa upokojí a ukotví v mieste a čase, na ktorom práve ste, v Thajsku, v krajine, ktorá vyrazí dych, otvorí srdce, niekedy aj zastaví rozum, ale hlavne zmení váš pohľad na život.

 

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií do Thajska nájdete na stránkach http://www.reisen.sk/dovolenka/thajsko/

 

Zuzana Matúšová Girgošková, www.lifereset.sk

Autorka je novinárka a vedie vlastný blog www.lifereset.sk, ktorý sa stal aj blogom roka 2014. V Thajsku strávila spolu s rodinou dva a pol mesiaca, kde ako digitálni nomádi pracovali a cestovali krajinou. Viac sa o ich zážitkoch z Thajska a Kambodže dočítate na ich blogu.

Kúzelný Cancún – tipy & rady

18.01.2018

Začal nový rok a vy rozmýšľate, že by ste vycestovali niekam do tepla? Možností je veľa a práve Mexiko je jedna z krajín, ktorá má v tomto období ideálne počasie. V tomto článku vás viac »

Chorvátsko: ostrov Brač

31.05.2017

Najobľúbenejšej turistickej destinácii Slovákov patrí 1244 ostrov. Jedným z najznámejších je určite Brač. Počas hlavnej letnej sezóny tu funguje aj letisko, no určite mi príde viac dobrodružná viac »

Malorku pre každého, prosím!

03.04.2017

Na svete je toľko krásnych miest, že človek niekedy nevie, kam skôr. Ale ako sa rozhodnúť? Kde je najkrajšia pláž? Kde sú najmenšie/najväčšie vlny? Ktoré miesto je ideálne na oddych viac »

Socha slobody, New York

Prvé dôsledky shutdownu v USA: Zatvorené atrakcie i tisíce ľudí na nútenej dovolenke

21.01.2018 13:15

V USA sa začínajú prejavovať prvé dôsledky tzv. shutdownu, zastavenia financovania federálnych úradov.

Rómovia, Róm, osada

Internátna výchova rómskych detí ako riešenie? Poslanci sú za

21.01.2018 13:03

Poslanci Národnej rady SR by si vedeli predstaviť internátnu výchovu rómskych detí.

trest smrti, poprava, šibenica,

Iracký súd poslal nemeckú občianku na šibenicu za podporu extrémistov

21.01.2018 12:45

Na trest smrti obesením odsúdili v Iraku nemeckú občianku marockého pôvodu, ktorá bola obvinená z členstva v extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

počasie, sneh

Väčšinu Slovenska prikryje sneh, meteorológovia vydali výstrahy

21.01.2018 12:09

Na väčšine územia Slovenska môže snežiť, niekde môže napadnúť 10 až 15 centimetrov snehu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 22
Celková čítanosť: 50530x
Priemerná čítanosť článkov: 2297x

Autor blogu