Založ si blog

Korfu: Zelený kúsok Grécka

Zatvorte oči a predstavte si nekonečné rady olivovníkov, voňavé citrónovníky, farebné oleandre, obrovské sukulenty, palmy a množstvo inej zelene na svahoch, ktoré sa zvažujú do mora. Ďalej si predstavte malebné zátoky, krištáľovo čistú vodu, ktorá má všetky odtiene modrej i zelenej a tie najkrajšie pláže. Znie to dobre, však? Táto oáza zelene a nekonečnej dovolenkovej pohody nielenže existuje, ale je vzdialená len niečo vyše hodiny letu z nášho hlavného mesta. Reč je o gréckom ostrove Korfu, na ktorom vám hrozí len jediné nebezpečenstvo – že sa do neho zamilujete rovnako beznádejne ako kedysi cisárovná Sisi.

 

Záliv Korfu

Záliv Korfu

Dobre vedieť

Ale poďme pekne po poriadku. Začnime faktami, ktoré síce ľahko „vygúglite“ aj na iných stránkach, no nedá nám nespomenúť ich. Ostrov Korfu treba hľadať neďaleko hraníc s Albánskom na rozhraní Iónskeho a Jadranského mora. Jeho rozloha je 613km², dlhý je 64 km a na šírku má 32 km. Patrí do súostrovia Iónskych ostrovov a trvalo tu žije viac ako 100 000 ľudí, z toho približne 40 000 priamo v hlavnom meste Kerkyra ( alebo ak chcete Corfu town, teda mesto Korfu). Hlavným zdrojom príjmov je samozrejme turistický ruch a služby s ním spojené. Okrem toho sa z ostrova vyvážajú olivy a mini pomaranče zvané kumkváty, ktoré sa k turistom dostávajú väčšinou vo forme chutného sladkého likéru.

Máte radi grécku mytológiu? Asi by to nebolo Grécko, ak by sa aj k tomuto ostrovu neviazali rôzne báje a povesti. Jedna z nich hovorí práve o názve ostrova. Boh mora Poseidon sa šialene zamiloval do krásnej nymfy Kerkyry, ktorá bola dcérou Asoposa, boha jednej z gréckych riek. Uniesol ju a priviedol práve na ostrov, ktorý v tom čase nemal meno. Zamilovaný Poseidon Kerkyre ostrov daroval a pomenoval ho po nej. Potom mal ich príbeh lásky už skôr dramatický priebeh, no názov zostal. Takže pre Grékov je to dodnes Kerkyra, no pre zvyšok sveta Corfu. Kde sa teda vzal ten druhý názov? Za ten vďačí Talianom, ktorí ho prevzali z byzantského názvu „Koryphi“ čo znamená v preklade „mesto vrcholov“.

Taliansky vplyv je viditeľný na každom kroku a to hlavne na architektúre. Dokonca i typické grécke bielo-modré domčeky by ste tu na Korfu hľadali márne.

A keď už spomíname tých Talianov…Boli to práve oni, kto priniesol na Korfu už spomínané olivovníky a naučil miestnych obyvateľov pestovať ich a spracovávať ich plody. Počet stromov na ostrove sa dnes odhaduje až na 3 až 5 miliónov a miestny olivový olej patrí k tým najlepším. Ozaj, viete že existuje iba jeden druh olivovníka? Presne tak, farba olív závisí iba od obdobia ich zberu.

 

korfu_pristav

Ako stvorené pre rodinu

Bezpečnosť sa v posledných rokoch stáva základným kritériom pri výbere dovolenky. A to najmä ak cestujete s deťmi. Korfu je ako stvorené pre rodinnú dovolenku. Ostrov je naozaj bezpečný, pokojný a hoci je turistami vyhľadávaný, ani počas vrcholiacej letnej sezóny nemáte pocit, že je preplnený. V malebných zátokách a zákutiach, ktoré sú navyše pokryté množstvom zelene, sa davy turistov akosi stratia. Samozrejme záleží od strediska, no vo väčšine z nich sa určite nebudete sťažovať ani na prílišný hluk či rušenie nočného pokoja. Aj pre to všetko je ostrov Korfu pre rodiny s deťmi naozaj ideálnym miestom. A navyše, ako sme už spomenuli v úvode, z Bratislavy ste tam raz-dva.

Ak si svoju dovolenkovú destináciu vyberáte aj podľa pláží, mali by ste vedieť, že na Korfu nájdete prekrásne kamienkové i tie piesočnaté, ktoré pravdepodobne uprednostníte kvôli svojim deťom. Až 30 z nich bolo ocenených tzv. Modrou vlajkou (medzinárodne uznávané ocenenie čistoty a kvality pláží). Nie je to zlé, čo poviete? V každom prípade 217km pobrežie je zárukou toho, že každý cestovateľ nájde to, čo hľadá.

korfu_plaz

A čo podniknúť počas dovolenky na Korfu? Deti budú určite nadšené z návštevy Aqualandu, jedného z najväčších a najlepších aquaparkov v Európe, ktorý má vynikajúce hodnotenia návštevníkov i na rôznych nezávislých internetových portáloch. Ak sú už vaše deti trošku väčšie, mohli by ste ich zobrať napr. na výlet loďou po pobreží a objaviť spolu skryté pláže, či morské jaskyne, ktoré vytvorili vlny. Zaujímavými výletmi sú aj návšteva hlavného mesta Kerkyry, ktorého centrum je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, alebo výlet loďou do Albánska, ktoré je od Korfu vzdialené čo by kameňom dohodil.

Tým, ktorým sa výlety loďou zapáčia sa tiež môžu vybrať na susedné ostrovy Paxos a Antipaxos.

A keď už spomíname tie výlety…Achillion, zámoček cisárovnej Sisi, nemôžu počas návštevy Korfu vynechať deti ani dospelí. Alžbeta Bavorská, teda Sisi, toto miesto milovala a „utekala“ sem vždy, keď si potrebovala oddýchnuť od svojho kráľovského života. Vstupné je symbolické – 5eur/osobu a peniaze sú vraj použité na dobrú vec – údržbu tejto historickej pamiatky a jej prekrásnych záhrad. A ešte jedna drobnosť, prehliadku môžete pokojne absolvovať aj s kočíkom, hoci má zámok 3 poschodia. Vo vnútri je totiž výťah :-).

 

Zopár zaujímavostí na záver

Korfu je rodiskom princa Filipa, vojvodu z Edinburgu, manžela britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý je pôvodom grécky a dánsky princ. A keďže je veľmi obľúbeným členom kráľovskej rodiny v Anglicku, turisti z Británie s obľubou navštevujú jeho rodné sídlo.

Ďalšou zaujímavosťou je medzinárodne letisko v hlavnom meste Kerkyra. Má totiž najkratšiu pristávaciu dráhu v Európe a jednu z najkratších vo svete. Meria iba 2375 metrov. Lietadlá pristávajú tesne nad hladinou mora a je naozaj zaujímavé pozorovať ich z hrádze či neďalekej vyhliadkovej kaviarne. Ak vás fascinuje letectvo, budete nadšený.

Korfu Letisko

Korfu Letisko

K najkrajším častiam ostrova jednoznačne patrí Liapades a Paleokastritsa, ktorá je zložená až zo šiestich malých zálivov. Z vyhliadky Bella Vista máte túto oblasť ako na dlani. A práve Paleokastritsa je podľa legendy miestom, kde Poseidon premenil Odysseovu loď na kameň, keď sa pokúšal vrátiť domov na rodnú Ithaku. A naozaj, neďaleko brehu trčí z vody skala pripomínajúca loď, ktorú domáci volajú Kolovri.

Asi najznámejší obrázok z Korfu je ten, ktorý zachytáva kláštor Vlachérna zo 17.storočia. K tomuto minikláštoru, ktorý je obkolesený vodou, sa dostanete po hrádzi a turistom je prístupný úplne zdarma. Vo vnútri si môžete zakúpiť obraz, výber je široký. Na mnohých z nich je vyobrazený práve tento symbol Korfu – kláštor Vlachérna.

Ak ste sa teda už rozhodli pre návštevu tohto smaragdového ostrova, nezabudnite ochutnať miestne špeciality, zatúlať sa v romantických uličkách hlavného mesta, ale hlavne užiť si veľa pohody, slnka a kúpania v prekrásnych vodách ostrova nymfy Kerkyry.

 

Autor: Renáta Provazníková

 

——————————————————

Last Minute zájazdy slovenských cestovných kancelárií na Korfu nájdete na stránkach:
last-minute.travel.sk/korfu/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na CKorfu nájdete na stránkach:
www.reisen.sk/dovolenka/grecko/korfu/

Dovolenka 2020: Grécke hotely s ponukou stravy pre celiatikov

30.06.2020

Grécko a grécke ostrovy patria už každoročne k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám slovenských turistov. Každý z množstva gréckych ostrovov je niečím unikátny a zaujímavý, jedno však majú spoločné – horúce slnko, krásne pláže a teplé more. Navyše, občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný občiansky preukaz / [...]

Dovolenka 2020: Najkrajšie a bezpečné pláže v Grécku

29.06.2020

Grécko znova sprístupnilo verejné pláže, no pod prísnymi bezpečnostnými nariadeniami. Pre Vašu bezpečnosť prevádzkovatelia pláží budú napríklad musieť zaznamenávať počet návštevníkov, zaistiť minimálnu požadovanú vzdialenosť medzi slnečníkmi i ležadlami, či zabezpečiť, aby sa na ploche 1000 metrov štvorcových nachádzalo maximálne 40 ľudí. Stánky s [...]

Dovolenka 2020: TOP 4 bezpečných prímorských európskych destinácií + tipy na hotely

23.06.2020

Prinášame aktuálny prehľad TOP 4 bezpečných prímorských európskych dovolenkových destinácií s priaznivou epidemiologickou situáciou. Do týchto krajín môžete vstúpiť a vrátiť sa na Slovensko bez povinnosti absolvovať izoláciu/ karanténu a nemusíte sa preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19. Takže kde už môžeme dovolenkovať? Grécko Grécko [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.