Založ si blog

Do chorvátska autom v roku 2019

Letná sezóna sa pomaly začína, preto nie je nič nezvyčajné na tom, ak začnete hľadať najlepšie ponuky dovolenkových destinácií a všetky veci s tým súvisiace. A keďže Chorvátsko je medzi Slovákmi stále najnavštevovanejšou krajinou v letných horúcich mesiacoch, pripravili sme pre vás prehľad aktuálnych možností pre cestovanie autom. To je totiž stále najpoužívanejší spôsob, čo sa týka dopravy na Chorvátske pobrežie Jadranu.

Kto už do Chorvátska v lete cestoval vie, že na výber sú rôzne trasy. Závisí to najmä na tom, odkiaľ štartujete a aj od toho, či je pre vás dôležitejšia dĺžka trasy, alebo jej cena. Všetky trasy však majú niečo spoločné. Sú to platby za cesty po diaľniciach, či už v Maďarsku, Rakúsku, Slovinsku alebo Chorvátsku. Okrem toho je rozdiel v tom, či cestujete v pondelok, alebo v sobotu a tiež v akom čase. Ak sa chcete vyhnúť plným cestám a častým policajným kontrolám, ktoré sú v letnej sezóne samozrejmosťou, odporúčame vydať sa na cestu večer, alebo podvečer. Vtedy sú cesty v podstate prázdne.

Last minute Kalendár

Ktorú trasu si vybrať

Najkratšiu?

Predtým ako vyštartujete by ste mali zvážiť, čo je pre vás najdôležitejšie na ceste. Ak chcete byť čo najskôr na mieste svojej vysnívanej dovolenky, vyberte si trasu, ktorá je najkratšia. Môže to znamenať, že ušetríte na palive, ale zaplatíte za diaľnice. Pre väčšinu ľudí zo západu našej krajiny vedie takáto trasa cez Maďarsko. V ojedinelých prípadoch to môže byť inak, ak je cieľom severná časť Jadranu, ktoré je bližšie cez Rakúsko a Slovinsko.

Ak si ako východzí bod zadáte Bratislavu, tak do Záhrebu, hlavného mesta Chorvátska, je vzdialenosť 400 km. Cesta vedie západnou časťou našich južných susedov najskôr po diaľnici M1 a M15 smerom k Mosonmagyaróváru a potom treba odbočiť pred Győrom na diaľnicu M85 a vzápätí na diaľnicu M86 smerujúcu do mesta Szombathely. Tam odbočíte smerom na Zalaegerszeg. Ešte kratšia je cesta od obce Hegyfalu cez Vasvár do Zalaegerszegu. Nakoniec je však lepšie sa ešte pred hranicami s Chorvátskom pripojiť na diaľnicu M7.

Na prechod cez hraničný priechod Letenye-Goričan vám potom stačí občiansky preukaz. Nezabudnite na zaplatenie mýta v Chorvátsku a rovnako aj v Maďarsku. Tam si stačí, podobne ako u nás, kúpiť diaľničnú známku. Desaťdňová má aktuálne cenu v prepočte 10,80 €. Pre istotu si overte pred kúpou podmienky. Do Záhrebu už nie je o čom špekulovať.

Zmienená trasa však nie je vhodná pre štartujúcich zo Zvolena. Tí by mali radšej prejsť cez Komárno a napojiť sa na diaľnicu pri Budapešti. Odtiaľ je to jedna cesta až k spomínanému hraničnému prechodu. V noci diaľnice nemusia byť vôbec plné, takže sa nie je čoho obávať.

 

Podobne to platí aj pre východniarov. Tam je trasa jasná. Najlepšie je ísť cez Miškovec a po diaľnici M3 na Budapešť. Obchvatom sa potom napojte na M7-čku, ktorá Vás zavedie až po Letenye. Ďalej je to rovnaké.

 

Najrýchlejšiu?

Druhá varianta trasy je cez Rakúsko a potom po nedávno dokončených úsekoch diaľnice v Slovinsku. Platí však len pri ceste z Bratislavy. Nevýhodou je vyšší poplatok v Slovinsku, kde je diaľničná známka najmenej 7-dňová a potom až 30-dňová. Pritom cez Slovinsko prejdete vďaka diaľnici od Mariboru až do Chorvátska za pol hodiny. Nezabudnite si v tej rýchlosti kúpiť diaľničnú známku v Jarovciach na prechode. Najpoužívanejšia desaťdňová stojí v  Rakúsku 9,20 €. Ak však chcete dvojmesačnú, náklady sa vyšplhajú na 26,80 €

—————

Zájazdy a last minute slovenských cestovných kancelárií do Chorvátska nájdete na stránkach:
http://last-minute.travel.sk/chorvatsko/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií do Chorvátska nájdete na stránkach:
http://www.reisen.sk/dovolenka/chorvatsko/

—————

S navigáciou v tomto prípade nie je problém. Pred Viedňou musíte odbočiť na Graz. Môžete ísť po diaľnici, alebo po okresných cestách. Zase je lepšie cestovať v noci. Pri Viedni a letisku Schwechat sú cez deň kolóny bežné. Od Grazu potom smerujte na Slovinsko a následne do Chorvátska. V Rakúsku si dajte pozor hlavne na stacionárne radary, ktoré sú po celej trase diaľnice dosť časté. Slovinskom sa môžete vydať smerom na Pulu do Istrie, alebo klasicky cez Záhreb na juh.

Najjednoduchšiu?

Ak nie ste veľmi skúsený vodič a chcete cestovať práve v nočných hodinách, keď sú cesty prázdnejšie, odporúčame využiť všetky možné diaľnice. Pre východniarov je to samozrejmosť, pretože šoférovať naložené auto po nudnej Maďarskej pustatine je únavné. A určite nechcete zablúdiť na okresných cestách. Podobne je to aj v prípade tých, ktorí sú so stredného Slovenska. Najlepšou možnosťou je spomínané napojenie sa na diaľnicu pri Budapešti cez Komárno. Táto cesta je najdlhšia v porovnaní s ostatnými.

 

Pri tejto variante je treba brať do úvahy náklady na diaľničné poplatky v Maďarsku a v Chorvátsku. Mýto do Záhrebu je totiž vo výške v prepočte 6,-€, ale ak ste sa rozhodli navštíviť mesto s niekoľkokilometrovými hradbami, Dubrovník, náklady na mýto sa vyšplhajú na 37,- €. Nehovoriac o palive, ktoré môže mať cenu aj viac ako 100,- € za celú cestu. Mýto môžete zaplatiť aj eurami. Na mýtnych bránach vám vydajú kuny.

Ak chcete ísť namiesto diaľnice po Jadranskej magistrále, pripravte sa na to, že cesta nebude taká rýchla, ale zato táto trasa ponúka nenahraditeľné výhľady na pobrežie a svahy pohoria Biokovo. Okrem toho ušetríte na mýte.

Rady na záver

Pripravte sa na to, že vás na hraniciach môžu zdržať aj niekoľko hodín. Chorvátsko totiž nepatrí do Schengenu, takže na všetkých hraniciach fungujú kontroly. Podobné je to aj pred mýtnymi bránami, kde sa počas sezóny určite načakáte.

Najhoršia situácia na cestách, a hlavne na diaľniciach, je v Chorvátsku počas soboty. V prípade, že môžete, naplánujte si cestu tak, aby ste sa tomuto času na cestovanie vyhli. Ak by to aj celkom nešlo, skúste aspoň cestovať v noci. Vtedy je to o niečo lepšie.

Ak si chcete prerátať cenu mýta v Chorvátsku, ktorú budete musieť zaplatiť, zistite si aktuálnu cenu za prejdených 100 km. Potom už závisí od toho, kam sa chystáte. Iná je cena do Rijeky a iná do Splitu. Do nákladov na cestu si môžete vopred započítať aj približnú cenu za pohonné hmoty. Všetko však záleží od vášho auta a jeho spotreby, štýlu jazdy aj trasy, ktorú si vyberiete. Oplatí sa porovnať ceny v jednotlivých krajinách. Niekedy je napríklad cena benzínu v lete nižšia v Maďarsku alebo Slovinsku. Môžete tak celkom dobre ušetriť, ak si dobre naplánujete cestu.

Nezabudnite na to, že je potrebná aj cesta späť z dovolenky. Tak sa predtým na ňu nezabudnite pripraviť rovnako, ako na cestu tam.

Do Chorvátska našťastie nepotrebujete víza. Ale na druhej strane ak cestujete s deťmi, tie musia mať vlastný cestovný pas. Vám stačí občiansky preukaz. Musí však byť platný aspoň 6 mesiacov po návrate. To platí aj pre deti.

Samozrejme nie je jedno, či štartujete na cestu z Michaloviec alebo z Komárna. Pre jedného môže cesta trvať aj pol dňa, pre druhého je to možno 6 hodín.

Každá trasa má svoje výhody aj nevýhody. Je len na vás, čo je pre vás dôležitejšie. Či náklady na cestu, alebo čas, ktorý cestovaním strávite. Dobré plánovanie je v tomto prípade naozaj výhodné. Môžete tak ušetriť čas a aj peniaze, ktoré by ste minuli zbytočne. Tak do toho. Prvé termíny na dovolenku v Chorvátsku sú už vypredané.

Autor: Štefan Pribula

 

Cyprus 2020: Top 6 hotelov, ktoré sa rýchlo vypredávajú

23.01.2020

Ostrov lásky, ako je často nazývaný je jednou z najobľúbenejších destinácií slovenských dovolenkárov. Unikátna poloha tohto ostrova spolu zaručujúca vyše 300 slnečných dní v roku, krásne viac »

Grécke ostrovy 2020 – Top 7 hotelov s najlepším pomerom ceny a kvality

17.01.2020

Niet rozmanitejšej destinácie v Európe ako Grécko, a to najmä vďaka svojim ostrovom, ktoré sú lákadlom pre dovolenkárov z celého sveta. Odhady návštevnosti známeho britského analytického viac »

Leto 2020: Top 7 hotelov v Turecku, ktoré sa rýchlo vypredávajú II.

08.01.2020

Náš prvý článok o tureckých hoteloch, ktoré sú mimoriadne obľúbené a často sa vypredávajú už vo first minute predaji sa stretol s dobrými ohlasmi. Preto Vám prinášame jeho pokračovanie viac »

U.S. Steel Košice

Hutníkom z košického U.S. Steel skrátia pracovný čas aj vo februári

24.01.2020 18:14

Na žiadosť odborov bude toto skrátenie oproti minulým mesiacom v menšej miere.

vírus / Čína / Hongkong /

Čína plánuje v reakcii na vírus postaviť novú nemocnicu za desať dní

24.01.2020 17:23, aktualizované: 18:04

Cieľom novej nemocnice je podľa čínskej tlačovej agentúry Sin-chua "reagovať na nedostatok zdravotníckych zdrojov".

počasie cibula

Na Slovensko sa valí nebezpečný studený front. Prinesie čerstvý sneh?

24.01.2020 17:21

Studený front prinesie vlhkosť, takže si treba dať pozor na poľadovicu.

zuzana čaputová, izrael

Čaputová navštívila v Jeruzaleme posvätné miesta kresťanstva a judaizmu

24.01.2020 16:54

Čaputová zároveň zastupuje Slovensko na piatom Svetovom fóre o holokauste.