Založ si blog

Last minute: Južný Cyprus ulahodí každému návštevníkovi

Tretí najväčší ostrov Stredozemného mora ponúka svojim návštevníkom rozmanitú prírodu a idylické pláže s azúrovou vodou. Vďaka svojej bohatej histórii môžete na Cypre navštíviť mnoho zaujímavých historických a kultúrnych pamiatok. Už od dávna bol križovatkou obchodných ciest a kultúr troch kontinentov. Európy, Ázie a Afriky. Už pred tri a pol tisíc rokmi tu prekvitala Mykénska kultúra. Neskôr tu žili antický Gréci, Rimania, Feničania a potom aj Arabi a nakoniec bol ostrov súčasťou Osmanskej ríše. Ešte do polovice minulého storočia to bola kolónia Británie.

Keď si Cyprus vyberiete ako miesto svojej najbližšej dovolenky, nemali by ste zabudnúť na to, že je rozdelený na dve časti. Severná je pod patronátom Turecka, ale väčšina sveta ju ako samostatnú neuznáva. Južný Cyprus je celosvetovo uznávaný štát. Ale dosť bolo o politike.

Last minute Kalendár

Cyprus nie sú iba pláže, ale aj vysoké hory, kde sa môžete v zime lyžovať, hrady, malé dedinky, vinohrady na svahoch kopcov, skalnaté útesy na pobreží a rôzne iné pamätihodnosti. Mnohí turisti si nenechajú ujsť byzantskú mozaiku Panny Márie zo 6. storočia, ktorú môžete nájsť v malej dedinke Kiti. Ale nie je to jediná mozaika na ostrove. A podobne je to aj s plážami, zábavou a všetkým ostatným, čo Cyprus ponúka.

Pláže

Najvyhľadávanejšie destinácie na juhu, Paphos, Larnaka, Limassole a Agia Napa, ponúkajú mnohé kvalitné pláže, ako pre mladých, zábavychtivých turistov, tak aj pre rodiny s deťmi či tých, ktorí hľadajú skôr pokojnú atmosféru na oddych. Vo väčšine z nich nechýba ponuka vodných športov, zábavné podniky, reštaurácie, ale ani múzeá a iné kultúrne pamiatky.

Jednoznačne najvyhľadávanejšia je Larnaka, nachádzajúca sa na juhovýchode ostrova, kde môžete nájsť viaceré pláže ocenené modrou vlajkou pre svoju čistotu a kvalitu služieb, ako napríklad Faros Beach či Pyla Beach. V meste nájdete aj múzeá, kostoly a iné atrakcie. Odporúčam aj prechádzku po promenáde z prístavu až ku križiackej pevnosti.

Pevnosť Larnaka

Pevnosť Larnaka

 

Ak hľadáte skôr pokojnejšie miesto na dovolenku, skúste Paphos. V jeho okolí sú na výber mnohé pláže s kvalitnými službami. Domáci však upozorňujú na časté vodné víry. Toho, kto si rád prezrie aj historické pamiatky môže zaujať zachovalý byzantský hrad, alebo náhrobné kamene kráľov z dávno zašlých čias, ktoré sa nachádzajú na útese. Nechýba aj kláštor a islamské minarety.

Limassol sa nachádza v centre južného pobrežia a ponúka dobrý prístup do väčšiny oblastí vo vnútrozemí. Samozrejmosťou sú kvalitne vybavené pláže, kde si môžu odpočinúť nielen rodičia s deťmi. V Limassole nájdete okrem jedinečnej ostrovnej kultúry aj rušnú nočnú zábavu, ktorou je povestné.

———————

Last Minute zájazdy slovenských cestovných kancelárií na Krétu nájdete na stránkach:
last-minute.travel.sk/cyprus/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na Krétu nájdete na stránkach:
www.reisen.sk/dovolenka/cyprus/

———————

Známou je pláž Aphrodite beach, kde sa vraj podľa gréckej legendy narodila bohyňa Afrodita. Môžete ju nájsť medzi Paphosom a Limassolom. Navštevovanou je aj archeologická lokalita Kourion, kde sú pozostatky mesta založeného pred viac ako 3000 rokmi, ktoré bolo zničené silným zemetrasením.

Asi najkrajšie pláže a prírodu si však môžu návštevníci užiť v regióne Agia Napa, niekedy nazývanej Ayia Napa. Spolu s blízkym Protarasom sú doslova stvorené pre tých, ktorý si dovolenku naplno užívajú. Nielen vylihujú na plážach. Najznámejšou plážou je Nissi Beach. Tá je počas sezóny takmer stále preplnená. Ale je tu aj mnoho pláží, ktoré sú pokojnejšie a často prázdne. Takou je napríklad Sirena beach v Protarase.

Pláž Konnos

Pláž Konnos

Pre rodiny jednoznačne odporúčam vodný park v Agia Napa, kde si môžu deti poriadne užiť. V meste sa denne konajú aj rôzne zábavné podujatia a párty. Ale Cyprus nie je len o plážach a vode.

Pohorie Troodos

Predstavte si, že by ste si uprostred zimy mohli na dovolenke zalyžovať na zasneženom svahu a hneď potom sa zviesť na pláž k moru a trochu si zaplávať. Páčilo by sa vám to? Južný Cyprus vám takúto možnosť naozaj ponúka. Ale musíte byť trochu otužilí. V zimných mesiacoch je totiž voda o dosť chladnejšia a teplota pri mori je okolo 20 stupňov.

Nejde tu však iba o lyžovanie. Na svahoch tohto pohoria sa ukrýva nejedno kultúrne bohatstvo. Stačí spomenúť napríklad dedinku Moutoullas so starobylým kostolom zapísaným medzi poklady UNESCO, alebo malú a dnes už v podstate opustenú obec Fikardou s jej kamennými domami a úzkymi uličkami dláždenými kameňmi. V malebnej prírode posiatej chodníkmi, ktoré križujú celý ostrov, môžete nájsť mnoho takýchto unikátov.

Obec Fikardou

Obec Fikardou

Keď už ste na Cypre, nemali by ste vynechať ochutnávku miestnych vín. Majú špecifickú chuť aj vône vďaka tomu, že hrozná na ostrove dozrievajú v nezvyčajných výškach. Podobne je to aj s miestnymi špecialitami. Určite sa stretnete s tunajším špeciálnym syrom – Halloumi. Vyrábaný je ručne z tvarohu z ovčieho alebo kozieho mlieka a jeho súčasťou je mäta pieporná. Niekomu pripomína u nás známu mozarellu. Domáci ho najčastejšie jedia mierne opečený na oleji. Jeho výhodou je, že sa nerozteká a vraj dlho vydrží, takže sa môže hodiť ako suvenír domov.

Určite by ste však mali ochutnať, alebo skôr zažiť Meze. Nie je to totiž jedlo, ale systém stolovania. Nájdete ho asi v každej reštaurácii. Podstatou je, že postupne dostanete na 20 až 30 tanieroch rôzne druhy jedla. Vlastne takmer všetko, čo je pre Afroditin ostrov typické. Niekoľko druhov mäsa, šaláty, pomazánky a chlieb však určite nejedzte sami. To množstvo garantovane nezvládnete. Cena za tento gurmánsky zážitok môže byť od 15 do 30 € na osobu.

A takto by sme mohli ešte dlho pokračovať, ale lepšie je vyskúšať si to na vlastnej koži. A aj na vlastné oči, uši, jazyk aj nos. Je len na vás, či to bude na Coral bay pri Paphose, alebo v odľahlej dedinke niekde v údolí Troodosu.

 

Autor: Štefan Pribula

Dovolenka 2020: Grécke hotely s ponukou stravy pre celiatikov

30.06.2020

Grécko a grécke ostrovy patria už každoročne k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám slovenských turistov. Každý z množstva gréckych ostrovov je niečím unikátny a zaujímavý, jedno však majú spoločné – horúce slnko, krásne pláže a teplé more. Navyše, občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný občiansky preukaz / [...]

Dovolenka 2020: Najkrajšie a bezpečné pláže v Grécku

29.06.2020

Grécko znova sprístupnilo verejné pláže, no pod prísnymi bezpečnostnými nariadeniami. Pre Vašu bezpečnosť prevádzkovatelia pláží budú napríklad musieť zaznamenávať počet návštevníkov, zaistiť minimálnu požadovanú vzdialenosť medzi slnečníkmi i ležadlami, či zabezpečiť, aby sa na ploche 1000 metrov štvorcových nachádzalo maximálne 40 ľudí. Stánky s [...]

Dovolenka 2020: TOP 4 bezpečných prímorských európskych destinácií + tipy na hotely

23.06.2020

Prinášame aktuálny prehľad TOP 4 bezpečných prímorských európskych dovolenkových destinácií s priaznivou epidemiologickou situáciou. Do týchto krajín môžete vstúpiť a vrátiť sa na Slovensko bez povinnosti absolvovať izoláciu/ karanténu a nemusíte sa preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19. Takže kde už môžeme dovolenkovať? Grécko Grécko [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.