Založ si blog

Travel inšpirácie: Krk – ostrov, ktorý učaruje každému

Malebný chorvátsky ostrov, ktorý ulahodí každému turistovi. Prekrásne pláže, borovicové lesy, priezračné more, ohromujúca kultúra, srdeční domáci a pravá dovolenková atmosféra.

 

Nie je potrebné na dovolenku vycestovať tisíce kilometrov, keď všetko, čo hľadáte sa nachádza pomerne blízko od Slovenska. Stredomorský ostrov KRK je najdostupnejší, najväčší a najrozmanitejší ostrov Jadranu, prislúchajúci Kvarnerským ostrovom, s rozlohou 405,72 km2. Dopravne dostupný je už od roku 1980, odkedy je ostrov Krk prepojený s kontinentom Krčským mostom. Lietadlom sa zo Slovenska dopravíte priamo na ostrovné letisko Rijeka.

Krk je jedným z najslnečnejších ostrovov v Európe. Pobrežie tvoria najmä nádherné pláže Chorvátska ocenené modrou vlajkou (medzinárodne uznávané ocenenie vďaka kvalitným službám a čistote mora). Najkrajšou plážou je určite Vela plaža v Baške, i keď za ňou nezaostávajú ani rozmanité pláže v mestách Krk, Njivice či Malinska. Nachádza sa tu i množstvo zátok, jaskýň a známy ostrovček Košljun, ktorý svojou pestrosťou predstavuje prírodný a kultúrny fenomén.

 

pobrezie Krk

 

Ostrov Krk – miesto histórie, pamiatok a výletov

Po prekročení mosta Vás uvíta najstaršie mesto na ostrove – Omišalj. Mesto stojí na skale 80 metrov nad morom a ponúka prekrásny výhľad na celú Kvarnerskú zátoku.

Hlavné centrum ostrova je rovnomenné mestečko Krk.  Je obkolesené starobylými hradbami, ktoré boli súčasťou opevnenia pred 2000 rokmi. Celé mesto dýcha bohatou históriou, o čom Vás presvedčí i Frankopánsky zámok z 13. storočia, stará mestská radnica zo 16. storočia, Krčská katedrála sv. Márie Bohorodičky alebo Hlavné námestie Kamplin.

 

Baska_klastor sv. Luky (1)

Mesto je vybavené dobrými a častými autobusovými spojmi, takže nie je problematické sa dopraviť v okolí ostrova kdekoľvek.

Na ostrove odporúčam okrem hlavného mesta navštíviť i obec Malinska, ktorá je známa nielen kultúrno- historickými pamiatkami (Kostol sv. Márie Magdalény, františkánsky kláštor), ale i liečivými kúpeľmi.

Populárnym miestom na dovolenku je i Baška, ktorá sa pýši jednou z najkrajších pláži Jadranu. Taktiež v meste ožíva kultúrne dedičstvo, pretože práve v Baške sa našla prvá písomná zmienka o Chorvátskom jazyku  „Bašská tabuľa“. V Kláštore sv. Luky sa okrem múzea nachádza aj miestne turistické informačné centrum, ktoré ponúka i interaktívny výlet po stopách hlaholiky. S mapou v rukách a s indíciami musíte nájsť všetky písmená hlaholiky, ktoré sú rozmiestnené po celej Baške.

Na severo-východe ostrova leží pobrežné mesto Šilo, z ktorého sa dokážete za 20 minút dostať lodným taxíkom na ostrov Crikvenica. Šilo je tichá rybárska dedinka, ideálna na dovolenky pre rodiny s deťmi.

Pripravte  sa na to, že na celom ostrove Vám budú ponúkať pre nich najslávnejšie víno „Vrbnička žlahtina“. Ak aj nie ste milovníkom vína, určite by ste nemali obísť mestečko Vrbnik, ležiace pár km od mesta Krk. Skalnaté mesto nad morom, známe nielen svojou zvonicou a kaplnkou, ale i pradávnymi uličkami, vôňou vína či panorámou z útesu. Vo Vrbniku sa nachádza aj najužšia ulička na svete. V každom domčeku Vás domáci už z diaľky lákajú na ochutnávku vína z miestnych sudov, okrem ktorého ponúkajú kvalitný olivový olej, rôzne sirupy a likéry, ale i prírodnú kozmetiku. Vrbnik je dokonca aj dokonalým miestom pre potápačov.

Azda najväčší a najznámejší prístav ostrova je mesto Punat, v ktorom sa konajú populárne podujatia vodných športov a rekreačných aktivít.

Ak máte zdravotné problémy, odporúčam navštíviť bahennú zátoku Soline. Čierny bahenný zábal v plytčine  má blahodarné účinky na reumatické problémy, bolesti kĺbov, ale taktiež regeneruje pokožku.

Najnovšie mesto na ostrove Krk, ktoré vzniklo vďaka cestovnému ruchu sú Njivice. V centre mesta je malý prístav obkolesený kamenistými plážami. Njivice sú známe aj prekrásnou promenádou, ktorú tvoria malé cestičky popri palmách.

Jeden deň počas dovolenky určite využite na plavbu loďou, ktorú si je možné rezervovať kedykoľvek a kdekoľvek na promenádach v stánkoch miestnych predajcov výletov. Nielenže zažijete príjemný deň, ale uvidíte i skryté pláže, jaskyne a mnohé prírodné skvosty.

 

more

 

Krk – mesto, ktoré žije

V meste Krk sa na prelome letných mesiacov (júl, august) koná tradičný festival „Krčke dani“ – dni mesta Krk. Tento víkend je určený nielen domácim, ale i turistom. Pozdĺž promenády domáci ponúkajú typické gastronomické pochúťky, ako i miestne výrobky a špeciality. Takisto srdce zaplesá aj dovolenkárom túžiacim zakúpiť si typické suveníry. Celé mesto rozvoniava levanduľou, ktorá sa na každom kroku predáva. Každý večer je pripravený hudobný program so sprievodnými akciami, kde sa okrem typickej južanskej tambury naladíte i na pravý chorvátsky pop, či rock.

V reštauráciách už od šiestej popoludní vyhrávajú domáci hudobníci „tamburáši“, ktorí sa snažia návštevníkom nielen spríjemniť večer, ale i navodiť atmosféru prímorskej oblasti.

Samozrejme „na svoje“ si prídu aj mladí. Mesto Krk je plné podnikov, barov a disco clubov, v ktorých sa prevažne hrá domáca hudba. Najnavštevovanejšími lokálmi sú jednoznačne disco bar na voľnom priestranstve na promenáde, ktorý sa cez deň tvári ako kaviareň, ale v noci sa mení na jedno z najrušnejších miest. Ďalší podnik, ktorý je nutné navštíviť stojí na ruinách tretieho najväčšieho chorvátskeho opevnenia a má neuveriteľnú atmosféru. Domáci často za zábavou cestujú aj do susednej dedinky Malinska, kde sa nočný život končí až v popoludňajších hodinách.

 

Ostrov Krk nebudete mať nikdy po krk!

Na ostrove je obľúbené nielen ubytovanie v hoteloch, ale i v apartmánoch, ba dokonca i kempovanie. Takmer všetci miestni obyvatelia zarábajú len počas sezóny a ponúkajú svoje príbytky na prenájom za pomerne prijateľné ceny.

Veľkou výhodou je i podobnosť jazykov, a tak nebudete mať problém dohovoriť sa všade i rodnou rečou.

Domáci sú milí a vždy usmiati ľudia, ktorí sa snažia vyjsť turistom v ústrety. Častokrát dokážu vybaviť i nemožné a ponúknuť dovolenkujúcim aj modré z neba.

Jednoducho čarovný ostrov plný zážitkov, bohatej gastronómie, dobrého vína, neutíchajúcej hudby a zábavy, pestrých miest, romantiky, historických pamiatok, prírodného bohatstva, najkrajších pláží a rôznorodých aktivít, ktorého sa nedá mať po krk.

 

Zájazdy a last minute slovenských cestovných kancelárií na ostrov Krk nájdete na stránkach:
http://last-minute.travel.sk/chorvatsko/ostrov-krk/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na ostrov Krk nájdete na stránkach:
http://www.reisen.sk/dovolenka/chorvatsko/ostrov-krk/

 

Autor: Darina Labudíková 

 

Dovolenka 2020: Grécke hotely s ponukou stravy pre celiatikov

30.06.2020

Grécko a grécke ostrovy patria už každoročne k najvyhľadávanejším dovolenkovým destináciám slovenských turistov. Každý z množstva gréckych ostrovov je niečím unikátny a zaujímavý, jedno však majú spoločné – horúce slnko, krásne pláže a teplé more. Navyše, občania Slovenskej republiky môžu vstupovať na územie Grécka na platný občiansky preukaz / [...]

Dovolenka 2020: Najkrajšie a bezpečné pláže v Grécku

29.06.2020

Grécko znova sprístupnilo verejné pláže, no pod prísnymi bezpečnostnými nariadeniami. Pre Vašu bezpečnosť prevádzkovatelia pláží budú napríklad musieť zaznamenávať počet návštevníkov, zaistiť minimálnu požadovanú vzdialenosť medzi slnečníkmi i ležadlami, či zabezpečiť, aby sa na ploche 1000 metrov štvorcových nachádzalo maximálne 40 ľudí. Stánky s [...]

Dovolenka 2020: TOP 4 bezpečných prímorských európskych destinácií + tipy na hotely

23.06.2020

Prinášame aktuálny prehľad TOP 4 bezpečných prímorských európskych dovolenkových destinácií s priaznivou epidemiologickou situáciou. Do týchto krajín môžete vstúpiť a vrátiť sa na Slovensko bez povinnosti absolvovať izoláciu/ karanténu a nemusíte sa preukázať negatívnym testom na ochorenie Covid-19. Takže kde už môžeme dovolenkovať? Grécko Grécko [...]

veroniak remišová

Remišová: Za ľudí je v parlamente jediná seriózna stredová strana

03.08.2020 21:00

Veronika Remišová nevidí dôvod, aby sa strana Za ľudí musela spájať s inými politickými subjektami.

juan carlos

Bývalý kráľ Juan Carlos oznámil, že opúšťa krajinu

03.08.2020 19:29

Juana Carlosa v súčasnosti vyšetruje španielsky Najvyšší súd v súvislosti korupčnými aktivitami.

požiar hasiči bratislava

Bratislavskí hasiči zasahujú pri požiari na Rožňavskej ulici

03.08.2020 17:37

Na mieste zasahuje 21 hasičov s 5 kusmi hasičskej techniky. Pozrite si video.

Ján Hrubala

Vo výberovom konaní na post predsedu ŠTS získal najviac bodov Hrubala

03.08.2020 15:34

Ministerka spravodlivosti Kolíková si teraz môže a nemusí z úspešných uchádzačov vybrať nového predsedu.