Založ si blog

Last minute: Južný Cyprus ulahodí každému návštevníkovi

Tretí najväčší ostrov Stredozemného mora ponúka svojim návštevníkom rozmanitú prírodu a idylické pláže s azúrovou vodou. Vďaka svojej bohatej histórii môžete na Cypre navštíviť mnoho zaujímavých historických a kultúrnych pamiatok. Už od dávna bol križovatkou obchodných ciest a kultúr troch kontinentov. Európy, Ázie a Afriky. Už pred tri a pol tisíc rokmi tu prekvitala Mykénska kultúra. Neskôr tu žili antický Gréci, Rimania, Feničania a potom aj Arabi a nakoniec bol ostrov súčasťou Osmanskej ríše. Ešte do polovice minulého storočia to bola kolónia Británie.

Keď si Cyprus vyberiete ako miesto svojej najbližšej dovolenky, nemali by ste zabudnúť na to, že je rozdelený na dve časti. Severná je pod patronátom Turecka, ale väčšina sveta ju ako samostatnú neuznáva. Južný Cyprus je celosvetovo uznávaný štát. Ale dosť bolo o politike.

Last minute Kalendár

Cyprus nie sú iba pláže, ale aj vysoké hory, kde sa môžete v zime lyžovať, hrady, malé dedinky, vinohrady na svahoch kopcov, skalnaté útesy na pobreží a rôzne iné pamätihodnosti. Mnohí turisti si nenechajú ujsť byzantskú mozaiku Panny Márie zo 6. storočia, ktorú môžete nájsť v malej dedinke Kiti. Ale nie je to jediná mozaika na ostrove. A podobne je to aj s plážami, zábavou a všetkým ostatným, čo Cyprus ponúka.

Pláže

Najvyhľadávanejšie destinácie na juhu, Paphos, Larnaka, Limassole a Agia Napa, ponúkajú mnohé kvalitné pláže, ako pre mladých, zábavychtivých turistov, tak aj pre rodiny s deťmi či tých, ktorí hľadajú skôr pokojnú atmosféru na oddych. Vo väčšine z nich nechýba ponuka vodných športov, zábavné podniky, reštaurácie, ale ani múzeá a iné kultúrne pamiatky.

Jednoznačne najvyhľadávanejšia je Larnaka, nachádzajúca sa na juhovýchode ostrova, kde môžete nájsť viaceré pláže ocenené modrou vlajkou pre svoju čistotu a kvalitu služieb, ako napríklad Faros Beach či Pyla Beach. V meste nájdete aj múzeá, kostoly a iné atrakcie. Odporúčam aj prechádzku po promenáde z prístavu až ku križiackej pevnosti.

Pevnosť Larnaka

Pevnosť Larnaka

 

Ak hľadáte skôr pokojnejšie miesto na dovolenku, skúste Paphos. V jeho okolí sú na výber mnohé pláže s kvalitnými službami. Domáci však upozorňujú na časté vodné víry. Toho, kto si rád prezrie aj historické pamiatky môže zaujať zachovalý byzantský hrad, alebo náhrobné kamene kráľov z dávno zašlých čias, ktoré sa nachádzajú na útese. Nechýba aj kláštor a islamské minarety.

Limassol sa nachádza v centre južného pobrežia a ponúka dobrý prístup do väčšiny oblastí vo vnútrozemí. Samozrejmosťou sú kvalitne vybavené pláže, kde si môžu odpočinúť nielen rodičia s deťmi. V Limassole nájdete okrem jedinečnej ostrovnej kultúry aj rušnú nočnú zábavu, ktorou je povestné.

———————

Last Minute zájazdy slovenských cestovných kancelárií na Krétu nájdete na stránkach:
last-minute.travel.sk/cyprus/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na Krétu nájdete na stránkach:
www.reisen.sk/dovolenka/cyprus/

———————

Známou je pláž Aphrodite beach, kde sa vraj podľa gréckej legendy narodila bohyňa Afrodita. Môžete ju nájsť medzi Paphosom a Limassolom. Navštevovanou je aj archeologická lokalita Kourion, kde sú pozostatky mesta založeného pred viac ako 3000 rokmi, ktoré bolo zničené silným zemetrasením.

Asi najkrajšie pláže a prírodu si však môžu návštevníci užiť v regióne Agia Napa, niekedy nazývanej Ayia Napa. Spolu s blízkym Protarasom sú doslova stvorené pre tých, ktorý si dovolenku naplno užívajú. Nielen vylihujú na plážach. Najznámejšou plážou je Nissi Beach. Tá je počas sezóny takmer stále preplnená. Ale je tu aj mnoho pláží, ktoré sú pokojnejšie a často prázdne. Takou je napríklad Sirena beach v Protarase.

Pláž Konnos

Pláž Konnos

Pre rodiny jednoznačne odporúčam vodný park v Agia Napa, kde si môžu deti poriadne užiť. V meste sa denne konajú aj rôzne zábavné podujatia a párty. Ale Cyprus nie je len o plážach a vode.

Pohorie Troodos

Predstavte si, že by ste si uprostred zimy mohli na dovolenke zalyžovať na zasneženom svahu a hneď potom sa zviesť na pláž k moru a trochu si zaplávať. Páčilo by sa vám to? Južný Cyprus vám takúto možnosť naozaj ponúka. Ale musíte byť trochu otužilí. V zimných mesiacoch je totiž voda o dosť chladnejšia a teplota pri mori je okolo 20 stupňov.

Nejde tu však iba o lyžovanie. Na svahoch tohto pohoria sa ukrýva nejedno kultúrne bohatstvo. Stačí spomenúť napríklad dedinku Moutoullas so starobylým kostolom zapísaným medzi poklady UNESCO, alebo malú a dnes už v podstate opustenú obec Fikardou s jej kamennými domami a úzkymi uličkami dláždenými kameňmi. V malebnej prírode posiatej chodníkmi, ktoré križujú celý ostrov, môžete nájsť mnoho takýchto unikátov.

Obec Fikardou

Obec Fikardou

Keď už ste na Cypre, nemali by ste vynechať ochutnávku miestnych vín. Majú špecifickú chuť aj vône vďaka tomu, že hrozná na ostrove dozrievajú v nezvyčajných výškach. Podobne je to aj s miestnymi špecialitami. Určite sa stretnete s tunajším špeciálnym syrom – Halloumi. Vyrábaný je ručne z tvarohu z ovčieho alebo kozieho mlieka a jeho súčasťou je mäta pieporná. Niekomu pripomína u nás známu mozarellu. Domáci ho najčastejšie jedia mierne opečený na oleji. Jeho výhodou je, že sa nerozteká a vraj dlho vydrží, takže sa môže hodiť ako suvenír domov.

Určite by ste však mali ochutnať, alebo skôr zažiť Meze. Nie je to totiž jedlo, ale systém stolovania. Nájdete ho asi v každej reštaurácii. Podstatou je, že postupne dostanete na 20 až 30 tanieroch rôzne druhy jedla. Vlastne takmer všetko, čo je pre Afroditin ostrov typické. Niekoľko druhov mäsa, šaláty, pomazánky a chlieb však určite nejedzte sami. To množstvo garantovane nezvládnete. Cena za tento gurmánsky zážitok môže byť od 15 do 30 € na osobu.

A takto by sme mohli ešte dlho pokračovať, ale lepšie je vyskúšať si to na vlastnej koži. A aj na vlastné oči, uši, jazyk aj nos. Je len na vás, či to bude na Coral bay pri Paphose, alebo v odľahlej dedinke niekde v údolí Troodosu.

 

Autor: Štefan Pribula

Exotika – Priame lety z Viedne 2019/2020

19.09.2019

Ak už ste cestovali do exotiky, určite to poznáte - nájsť vhodný termín s priamym letom do Vami vybranej destinácie nie je vždy najľahšie. Výber priamych letov je obmedzený iba na niektoré viac »

Travel tipy: Cestovné poistenie

08.08.2019

Áno, alebo nie? Ak rozmýšľate, či sa dáte pred cestou poistiť, odpoveď znie určite - ÁNO. Cestovné poistenie určite nie sú vyhodené peniaze - ale pomerne lacno zaplatené krytie rôznych viac »

Top 5+ pláží, ktoré ponúka Turecko

27.06.2019

Pre väčšinu dovolenkárov, ktorí navštevujú Turecko sú na prvom mieste nádherné pláže, ktoré sú rozosiate pozdĺž celého členitého pobrežia Anatólie. Mnohé z nich sú považované za viac »

Sýria / USA / Turecko /

USA a Turecko sa dohodli na prímerí v Sýrii

17.10.2019 19:55

Americký viceprezident Mike Pence to vo štvrtok vyhlásil po stretnutí s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare.

najvyšší súd, kancelária súdnej rady,

Najvyšší súd SR vrátil kauzu Devín banky na Špecializovaný trestný súd

17.10.2019 19:44

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v trestnej veci Devín banky júli 2015 obžalobu na šesť osôb – Ľubomíra K. a spol. pre pokračovacie trestné činy sprenevery a úverového podvodu.

Rusko / Putin / Šojgu /

Rusko na cvičení Grom-19 testovalo rakety schopné niesť termonukleárne hlavice

17.10.2019 19:34

Ruské ozbrojené sily simulovali uskutočňovanie úloh v ozbrojenom konflikte a v jadrovej vojne, pričom využívali „jadrové zbrane s vysokou presnosťou, ako aj zbrane založené na nových fyzikálnych princípoch.

Trump - Erdogan

Trumpov list hodil Erdogan do koša

17.10.2019 18:47

Zdroj z vládnych kruhov v Ankare pre BBC potvrdil, že Erdogan tento neúctivý list "dostal, prečítal a zahodil do koša".