Založ si blog

Travel inšpirácie: Krk – ostrov, ktorý učaruje každému

Malebný chorvátsky ostrov, ktorý ulahodí každému turistovi. Prekrásne pláže, borovicové lesy, priezračné more, ohromujúca kultúra, srdeční domáci a pravá dovolenková atmosféra.

 

Nie je potrebné na dovolenku vycestovať tisíce kilometrov, keď všetko, čo hľadáte sa nachádza pomerne blízko od Slovenska. Stredomorský ostrov KRK je najdostupnejší, najväčší a najrozmanitejší ostrov Jadranu, prislúchajúci Kvarnerským ostrovom, s rozlohou 405,72 km2. Dopravne dostupný je už od roku 1980, odkedy je ostrov Krk prepojený s kontinentom Krčským mostom. Lietadlom sa zo Slovenska dopravíte priamo na ostrovné letisko Rijeka.

Krk je jedným z najslnečnejších ostrovov v Európe. Pobrežie tvoria najmä nádherné pláže Chorvátska ocenené modrou vlajkou (medzinárodne uznávané ocenenie vďaka kvalitným službám a čistote mora). Najkrajšou plážou je určite Vela plaža v Baške, i keď za ňou nezaostávajú ani rozmanité pláže v mestách Krk, Njivice či Malinska. Nachádza sa tu i množstvo zátok, jaskýň a známy ostrovček Košljun, ktorý svojou pestrosťou predstavuje prírodný a kultúrny fenomén.

 

pobrezie Krk

 

Ostrov Krk – miesto histórie, pamiatok a výletov

Po prekročení mosta Vás uvíta najstaršie mesto na ostrove – Omišalj. Mesto stojí na skale 80 metrov nad morom a ponúka prekrásny výhľad na celú Kvarnerskú zátoku.

Hlavné centrum ostrova je rovnomenné mestečko Krk.  Je obkolesené starobylými hradbami, ktoré boli súčasťou opevnenia pred 2000 rokmi. Celé mesto dýcha bohatou históriou, o čom Vás presvedčí i Frankopánsky zámok z 13. storočia, stará mestská radnica zo 16. storočia, Krčská katedrála sv. Márie Bohorodičky alebo Hlavné námestie Kamplin.

 

Baska_klastor sv. Luky (1)

Mesto je vybavené dobrými a častými autobusovými spojmi, takže nie je problematické sa dopraviť v okolí ostrova kdekoľvek.

Na ostrove odporúčam okrem hlavného mesta navštíviť i obec Malinska, ktorá je známa nielen kultúrno- historickými pamiatkami (Kostol sv. Márie Magdalény, františkánsky kláštor), ale i liečivými kúpeľmi.

Populárnym miestom na dovolenku je i Baška, ktorá sa pýši jednou z najkrajších pláži Jadranu. Taktiež v meste ožíva kultúrne dedičstvo, pretože práve v Baške sa našla prvá písomná zmienka o Chorvátskom jazyku  „Bašská tabuľa“. V Kláštore sv. Luky sa okrem múzea nachádza aj miestne turistické informačné centrum, ktoré ponúka i interaktívny výlet po stopách hlaholiky. S mapou v rukách a s indíciami musíte nájsť všetky písmená hlaholiky, ktoré sú rozmiestnené po celej Baške.

Na severo-východe ostrova leží pobrežné mesto Šilo, z ktorého sa dokážete za 20 minút dostať lodným taxíkom na ostrov Crikvenica. Šilo je tichá rybárska dedinka, ideálna na dovolenky pre rodiny s deťmi.

Pripravte  sa na to, že na celom ostrove Vám budú ponúkať pre nich najslávnejšie víno „Vrbnička žlahtina“. Ak aj nie ste milovníkom vína, určite by ste nemali obísť mestečko Vrbnik, ležiace pár km od mesta Krk. Skalnaté mesto nad morom, známe nielen svojou zvonicou a kaplnkou, ale i pradávnymi uličkami, vôňou vína či panorámou z útesu. Vo Vrbniku sa nachádza aj najužšia ulička na svete. V každom domčeku Vás domáci už z diaľky lákajú na ochutnávku vína z miestnych sudov, okrem ktorého ponúkajú kvalitný olivový olej, rôzne sirupy a likéry, ale i prírodnú kozmetiku. Vrbnik je dokonca aj dokonalým miestom pre potápačov.

Azda najväčší a najznámejší prístav ostrova je mesto Punat, v ktorom sa konajú populárne podujatia vodných športov a rekreačných aktivít.

Ak máte zdravotné problémy, odporúčam navštíviť bahennú zátoku Soline. Čierny bahenný zábal v plytčine  má blahodarné účinky na reumatické problémy, bolesti kĺbov, ale taktiež regeneruje pokožku.

Najnovšie mesto na ostrove Krk, ktoré vzniklo vďaka cestovnému ruchu sú Njivice. V centre mesta je malý prístav obkolesený kamenistými plážami. Njivice sú známe aj prekrásnou promenádou, ktorú tvoria malé cestičky popri palmách.

Jeden deň počas dovolenky určite využite na plavbu loďou, ktorú si je možné rezervovať kedykoľvek a kdekoľvek na promenádach v stánkoch miestnych predajcov výletov. Nielenže zažijete príjemný deň, ale uvidíte i skryté pláže, jaskyne a mnohé prírodné skvosty.

 

more

 

Krk – mesto, ktoré žije

V meste Krk sa na prelome letných mesiacov (júl, august) koná tradičný festival „Krčke dani“ – dni mesta Krk. Tento víkend je určený nielen domácim, ale i turistom. Pozdĺž promenády domáci ponúkajú typické gastronomické pochúťky, ako i miestne výrobky a špeciality. Takisto srdce zaplesá aj dovolenkárom túžiacim zakúpiť si typické suveníry. Celé mesto rozvoniava levanduľou, ktorá sa na každom kroku predáva. Každý večer je pripravený hudobný program so sprievodnými akciami, kde sa okrem typickej južanskej tambury naladíte i na pravý chorvátsky pop, či rock.

V reštauráciách už od šiestej popoludní vyhrávajú domáci hudobníci „tamburáši“, ktorí sa snažia návštevníkom nielen spríjemniť večer, ale i navodiť atmosféru prímorskej oblasti.

Samozrejme „na svoje“ si prídu aj mladí. Mesto Krk je plné podnikov, barov a disco clubov, v ktorých sa prevažne hrá domáca hudba. Najnavštevovanejšími lokálmi sú jednoznačne disco bar na voľnom priestranstve na promenáde, ktorý sa cez deň tvári ako kaviareň, ale v noci sa mení na jedno z najrušnejších miest. Ďalší podnik, ktorý je nutné navštíviť stojí na ruinách tretieho najväčšieho chorvátskeho opevnenia a má neuveriteľnú atmosféru. Domáci často za zábavou cestujú aj do susednej dedinky Malinska, kde sa nočný život končí až v popoludňajších hodinách.

 

Ostrov Krk nebudete mať nikdy po krk!

Na ostrove je obľúbené nielen ubytovanie v hoteloch, ale i v apartmánoch, ba dokonca i kempovanie. Takmer všetci miestni obyvatelia zarábajú len počas sezóny a ponúkajú svoje príbytky na prenájom za pomerne prijateľné ceny.

Veľkou výhodou je i podobnosť jazykov, a tak nebudete mať problém dohovoriť sa všade i rodnou rečou.

Domáci sú milí a vždy usmiati ľudia, ktorí sa snažia vyjsť turistom v ústrety. Častokrát dokážu vybaviť i nemožné a ponúknuť dovolenkujúcim aj modré z neba.

Jednoducho čarovný ostrov plný zážitkov, bohatej gastronómie, dobrého vína, neutíchajúcej hudby a zábavy, pestrých miest, romantiky, historických pamiatok, prírodného bohatstva, najkrajších pláží a rôznorodých aktivít, ktorého sa nedá mať po krk.

 

Zájazdy a last minute slovenských cestovných kancelárií na ostrov Krk nájdete na stránkach:
http://last-minute.travel.sk/chorvatsko/ostrov-krk/

Zájazdy rakúskych a nemeckých cestovných kancelárií na ostrov Krk nájdete na stránkach:
http://www.reisen.sk/dovolenka/chorvatsko/ostrov-krk/

 

Autor: Darina Labudíková 

 

Travel inšpirácie: Egypt – Marsa Alam

21.05.2018

Marsa Alam. Oblasť na juhu Egypta ležiaca pri Červenom mori. Na mieste, ktoré je vzdialené len pár hodín letu a ponúka neskutočné množstvo možností. Na relax a teplo po celý rok. Na objavovanie viac »

Cancún – tipy na výlety

21.03.2018

Možno patríte medzi tých, ktorí do Mexika cestujú len kvôli pohode na krásnej pláži a hotelu s All inclusive, kde bude o vás určite dobre postarané. Keď už ale budete na druhej strane zemegule viac »

Kúzelný Cancún – tipy & rady

18.01.2018

Začal nový rok a vy rozmýšľate, že by ste vycestovali niekam do tepla? Možností je veľa a práve Mexiko je jedna z krajín, ktorá má v tomto období ideálne počasie. V tomto článku vás viac »

Dháka, Bangladéš, požiar, sklad, hasič

Požiar v metropole Dháka si vyžiadal najmenej 69 obetí

21.02.2019 06:35

K rýchlemu rozšíreniu požiaru prispeli vysoko horľavé chemikálie skladované v objekte.

Jaromír Čižnár

Čižnár rok po úkladnej vražde: Mrzí ma, že slová o rozpútaní pekla sa stali symbolom cynizmu

21.02.2019 06:00

Výsledky práce prokurátorov a vyšetrovateľov rozptýlili akékoľvek pochybnosti o akomsi „zametaní pod koberec“, povedal pre denník Pravda generálny prokurátor.

za slusne slovensko, Kuciak,

Za rok od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prešlo Slovensko politickým zemetrasením

21.02.2019 06:00

Úkladnú vraždu novinára Jána Kuciaka (+27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej (+27) vyšetruje rozsiahly tím, aký na Slovensku nemá obdobu.

Afganistan

USA neprijmú späť Američanku z takzvaného Islamského štátu

20.02.2019 22:38

Muthanová sa narodila v Spojených štátoch rodičom z Jemenu, ktorí sa stali naturalizovanými americkými občanmi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 25
Celková čítanosť: 78346x
Priemerná čítanosť článkov: 3134x

Autor blogu